Predictors of UK consumers' acceptance of alternatives to conventional meat products in the early 2020s
İngiltere'deki tüketicilerin 2020'lerin başında geleneksel et ürünlerinin alternatiflerini kabul etme değişkenleri
  1. Tez No: 950009
  2. Yazar: YELİZ VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER ROGERS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Bristol
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Hayvancılık sektörü gezegene, insan sağlığına ve hayvan refahına zarar vermektedir. Ancak, bu ürünler et tüketicileri tarafından değerli görülmektedir. Bu yüzden, sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için geleneksel et ürünlerine alternatif et ürünleri bir çözüm olarak önerilmiştir. Ancak, İngiltere'deki et tüketicilerinin ete alternatif ürünler hakkında ne düşündüklerini ve ne hissettiklerini araştıran çok az çalışma bulunmaktadır. L%teratüre katkı sağlamak amacı %le bu tez 2019 %le 2022 yılları arasında İng%ltere'dek% tüket%c%ler%n geleneksel et ürünler%n%n alternat%fler%n% kabul etme1 değ%şkenler%n% araştıran beş n%cel çalışmayı sunmaktadır. Tüket%c%ler%n kend%ler%n% daha %y% %fade etmeler%ne olanak sağlamak amacıyla n%tel b%r tutum da ben%msenm%şt%r. B%r%nc% çalışmada (Bölüm 2) İng%ltere'dek% et y%yen ve et yemeyen katılımcıların geleneksel muad%ller%ne kıyasla b%tk% temell% 'et' ve laboratuvarda üret%len et alternat%fler%ne karşı tutumları (örneğ%n, tat güzell%ğ%, sağlıklılık ve t%ks%nme) araştırılmıştır. Bu çalışma et alternat%fler%n%n her %k% grup %ç%n de kabul ed%leb%l%r olduğunu gösterm%şt%r. İk%nc% çalışma (Bölüm 3) b%r repl%kasyon çalışması olup yen% b%r grup et y%yen katılımcı %le yapılmıştır. Sonuçlar et alternat%fler%n%n et y%yen katılımcılar %ç%n kabul ed%leb%l%r olduğunu gösterm%şt%r. Çalışma 3'te (Bölüm 4) et y%yen ve et yemeyen katılımcıların b%tk% temell% b%r hamburgere karşı beklenen ve gerçek tutumları (örneğ%n, y%yeceğ% tüketmekten hoşlanma, tokluk ve yeme doyumu) b%r laboratuvar ortamında araştırılmıştır. Bu çalışma, b%tk% temell% et alternat%fler%n%n et y%yen katılımcılar %ç%n kabul ed%leb%l%r olduğuna da%r daha fazla kanıt sağlamıştır. Çalışma 4 (Bölüm 5) ve Çalışma 5 (%zlem çalışması) %le Kov%d-19 salgınının et y%yen katılımcıların yeme ve satın alma davranışları üzer%ndek% etk%s% araştırılmıştır. Araştırmanın bulguları (çalışma 4) et y%yen katılımcıların Kov%d-19 salgınının akut etk%s%n%n yüksek olduğu dönemde daha sağlıklı y%yecek seç%mler% yaptığını gösterm%şt%r, ancak et tüket%mler%nde b%r azalma bulunmamıştır. Öte yandan yaban% et ve böcek b%leşenler% %çeren gıdaların tüket%lme olasılıklarının öneml% ölçüde azaldığı bulunmuştur. Çalışma 5'ten elde ed%len bulgular et y%yen katılımcıların Kov%d-19 salgınının akut etk%s%n%n azaldığı dönemde de sağlıklı yeme davranışlarını sürdürdükler%n% ve hatta başka sağlıklı y%yecek seç%mler% yaptıklarını gösterm%şt%r. Birlikte ele alındığında bu tez, geleneksel et ürünlerine alternatiflerin, özellikle bitki temelli et alternatiflerinin et yiyenler için kabul edilebilir olduğunu göstermektedir. Özellikle pandemi sonrası dünyada, bu ürünlerin sağlık yararlarını vurgulayarak bitki bazlı et ve süt ürünlerinin alternatiflerini teşvik etme fırsatı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The livestock sector has adverse impact on the planet, health, and animal welfare. However, these products are significantly valued by meat eaters, and therefore, replacing conventional meat with alternatives to conventional meat products has been recommended as one solution to achieve sustainability goals. However, there is little research investigating what UK consumers think and feel about those alternatives. This thesis presents five quantitative studies to investigate predictors of UK consumers' acceptance1 of alternatives to conventional meat products between 2019 and 2022. A qualitative approach was also taken, to let consumers 'speak for themselves'. Study 1 (Chapter 2) was an online study that investigated UK meat eaters and nonmeat eaters' attitudes (e.g., taste pleasantness, healthiness, disgust) towards plant-based meat alternatives and cultured meat compared to their conventional counterparts. This study showed that these products are overall acceptable to both meat eaters and non-meat eaters. Study 2 (Chapter 3) was an online replication study which tested reproducibility of findings from study 1 with a new group of meat eaters. This study showed that plant-based meat alternatives and cultured meat are acceptable to meat eaters. Study 3 (Chapter 4) was a laboratory study, investigating meat eaters' and non-meat eaters' expected and actual attitudes (e.g., liking, fullness, satisfaction) towards a plant-based burger. This study provided further evidence that plant-based meat alternatives are acceptable to meat eaters. Study 4 (Chapter 5) was an online study conducted with meat eaters during the pandemic when its acute impact was present. This study investigated the effects of the pandemic on the UK meat eaters' eating and grocery purchasing behaviours. The results showed that meat eaters made healthier food choices (increases in vegetable and fruit intake). Although there was not a significant decrease in meat eaters' intake of conventional meat, the likelihood of consumption of wild meat and foods containing insect ingredients was significantly reduced during the pandemic. Study 5 (Chapter 6) was a follow-up study which was conducted with a sub-sample of participants from study 4. This study showed that meat eaters maintained their healthier eating behaviour during the pandemic with reduced restrictions and they even made some more healthier food choices. Taken together, this thesis shows that alternatives to conventional meat products, specifically plant-based meat alternatives are acceptable to meat eaters. Especially in the post-pandemic world, there is an opportunity to promote plant-based meat and dairy alternatives by emphasising health benefits of these products.