Hazırgiyim sektöründe üretim ve satınalma süreçlerinin sürdürülebilirlik odaklı analizi
Sustainability-focused analysis of manufacturing and purchasing processes in the apparel industry
  1. Tez No: 902419
  2. Yazar: HANDAN YAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN KAYACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Hazır giyim sektörünün dinamik ve sürekli yenilenmekte olan yapısı yeni nesil uygulamaların hızlı bir şekilde sektore uydurulabilmesi açısından kolayliklar yaratmaktadır. Bununla birlikte işletmeler tüketici talep ve tercihlerine hitap eden tasarımlar üretirken, moda ve surdurulebilirlik alanında global trendlerin, sektörde yapilan denetimlerin ve ekonomik olarak ta tüm beklentileri cevaplayabilmek durumundadır. Bu çalışmada özellikle gunumuzde kuresel isinma, cevre kirliligi gibi cevresel sorunlara olan egitim ve bilinc yukseldikce her gecen gun daha da cok odak noktasina yerlesen“sürdürülebilir üretim”uygulamasinin hazır giyim sektörü açısından bir değerlendirmesinin yapılması hedeflenmiştir. Bu amaçla ulusal konfeksiyon sektörümüz için önemli bir tedarikçi durumunda olan Avrupa kökenli firmaların sipariş ve satın alma süreçlerindeki taleplerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Müşteri bakış açısıyla yurtdışı işletmelerin güncel talep ve geleceğe yönelik beklenti ve tahminleri uluslararası sürdürülebilirlik raporları ışığında ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Satın alma trendleri, tedarikçi seçim ve değerlendirme analizleri ve finansal açıdan sürdürülebilir bir üretim yapısının oluşturduğu etkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Üretici bakış açısıyla ise konfeksiyon üretim süreçlerinin değerlendirilmesi, firma içi üretim süreçlerinde alınan önlemler ve geliştirilebilecek yaklaşımlar ile sektörün kısa-orta-uzun vadeli perspektifleri dikkate alınarak stratejilerin oluşturulması konularında bir alan araştırmasının yapılması hedeflenmiştir. Örnek çalışma olarak İngiltere'nin bu süreçteki yol haritası incelenmiş hem müşteri hem de üretici açısından farklı perspektiflerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The dynamic and innovative structure of the ready-made clothing industry creates a great advantage, especially in terms of rapid adaptation of new generation applications. On the other hand, while businesses produce designs that can capture consumer demands and preferences, they also have to meet the obligations brought by global trends and economic parameters. In this study, it is aimed to make an evaluation of the“sustainable production”concept, which has become more and more on the agenda, especially in recent years, with an increasing level of awareness about environmental problems, in terms of the ready-made clothing industry. For this purpose, it is aimed to examine the demands of European companies, which are important suppliers for our national apparel industry, in the ordering and purchasing processes. From a customer perspective, current demands and future expectations and predictions of foreign businesses have been tried to be revealed in the light of international sustainability reports. Purchasing trends, supplier selection and evaluation analyses, and the effects of a financially sustainable production structure have been tried to be determined. From the manufacturer's perspective, it is aimed to conduct a field research on the evaluation of garment production processes, the measures taken in in-house production processes, the approaches that can be developed, and the creation of strategies by taking into account the short-medium-long-term perspectives of the sector. As a case study, the UK's road map in this process was examined and it was aimed to evaluate different perspectives from both the customer and the manufacturer perspective.