Güzel sanatlar lisesi müzik bölümü öğrencilerinin ve müzik öğretmen adaylarının mesleki beklentileri üzerine bir durum çalışması (Konya ili örneği)
A case study on the professional expectations of fine arts high school music department students and prospective music teachers (the case of Konya province)
  1. Tez No: 950011
  2. Yazar: NEBİ TAMER BAYSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTUĞ BARIŞERİ AHMETHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, farklı düzeylerde mesleki müzik eğitimi alan bireylerin mesleki beklentilerini incelemektir. Çalışmanın amacı ise Konya Çimento Güzel Sanatlar Lisesi 9.,10.,11 ve 12. Sınıf Müzik Bölümü öğrencilerinin ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü 1., 2., 3. ve 4. sınıf müzik öğretmen adaylarının mesleki beklentileri konusundaki görüşlerine ulaşmaktır. Nicel verileri elde etmek için Erken Işık'a ait olan beş soruluk“Mesleki Sonuç Beklentisi Ölçeği”nin kullanılması planlanmaktadır. Öğrencilerin mesleki sonuç beklentilerini belirlemek amacıyla McWhirter ve arkadaşları (2000) tarafından geliştirilen Mesleki Sonuç Beklentileri Ölçeği (Vocational Outcome Expectations Scale) Türkçe'ye uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to examine the professional expectations of individuals receiving music education at different levels. The purpose of the study is to gather the views of 9th, 10th, 11th, and 12th grade Music Department students from Konya Çimento Fine Arts High School and 1st, 2nd, 3rd, and 4th year prospective music teachers from Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Faculty of Education Music Education Department regarding their professional expectations. To obtain quantitative data, it is planned to use the“Vocational Outcome Expectations Scale”consisting of five questions developed by Erken Işık. The Vocational Outcome Expectations Scale, developed by McWhirter and colleagues (2000), has been adapted into Turkish to determine the students' vocational outcome expectations