Fen bilgisi öğretmen adaylarının yenilenebilir enerji kaynakları okuryazarlıklarının incelenmesi ve çevresel davranışlarla ilişkisinin belirlenmesi
- Tez No: 950012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada fen bilgisi öğretmen adaylarının yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik okuryazarlıkları ve çevre davranışlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi ve okuryazarlıkları ile çevre davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi hedeflenmiştir. 2024-2025 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında ülkemizin İç Anadolu bölgesinde bulunan, 2006 yılında kurulmuş orta ölçekli bir üniversitenin Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı'nın 2., 3. ve 4. sınıfında öğrenim gören ve uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiş 96 fen bilgisi öğretmen adayı bu çalışmanın örneklemini oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak öğretmen adaylarının cinsiyetlerini, sınıf düzeylerini, çevreyle ilgili düzenlenen etkinliklere katılım durumlarını ve çevre ile ilgili seçmeli ders alma durumlarını öğrenmeyi amaçlayan soruların yer aldığı“Kişisel Bilgi Formu”;“Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yönelik Okuryazarlık Ölçeği”ve“Çevre Davranış Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları incelendiğinde fen bilgisi öğretmen adaylarının yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik okuryazarlıklarının adayların sınıf düzeylerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Çevre davranışları incelendiğinde ise alt boyutlarda sınıf düzeyi ve cinsiyet değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu sonucuna varılmıştır. Fen bilgisi öğretmen adaylarının yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik okuryazarlıkları ve çevre davranışları arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişki görülmekle birlikte bu ilişki istatistiksel olarak anlamlı değildir. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda yapılacak yeni araştırmalar için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine pre-service science teachers' renewable energy sources literacy and environmental behaviours in relation to various variables, and to identify the relationship between their levels of literacy and corresponding environmental behaviours. The sample of this study consisted of 96 pre-service science teachers who were enrolled in the 2nd, 3rd, and 4th years of the Department of Science Education within the Faculty of Education at a medium-sized university, founded in 2006 and located in the Central Anatolia region of Türkiye, during the fall semester of the 2024-2025 academic year. The participants were selected through a convenient sampling method.The data collection tools employed in the study included the“Personal Information Form”, which gathered information on participants' gender, grade level, participation in environmental activities, and enrollment in environment-related elective courses; the“Literacy Scale for Renewable Energy Sources”; and the“Environmental Behaviour Scale”. Upon analysis of the study results, it was found that pre-service science teachers' literacy regarding renewable energy sources differed significantly according to their grade level. Upon examining environmental behaviors, it was concluded that there were statistically significant differences across certain subdimensions with respect to grade level and gender variables. Although a weak positive relationship was observed between pre-service science teachers' literacy regarding renewable energy sources and their environmental behaviors, this relationship was not found to be statistically significant. Based on the findings of the study, several recommendations were proposed for future research.