SOFTBOL VE BEYZBOL SPORCULARININ SPORA BAĞLILIK, SPORDA ZİHİNSEL DAYANIKLILIK İLE SPORDA DUYGUSAL ZEKA DÜZEYLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ
Investigation of the Relationship between Sports Commitment, Mental Endurance in Sports and Emotional Intelligence Levels of Softball and Baseball Athletes.
- Tez No: 950016
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR PEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapılan bu çalışmada softbol ve beyzbol sporcularının spora bağlılık, SZD ile SDZ düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlanmıştır. Betimsel tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmaya 2022-2023 yılları arasında Ankara ilinde GSB bağlı kulüplerde softbol ve beyzbol branşına aktif olarak katılan 277 sporcu katılmıştır. Araştırmada verilerin elde edilmesinde; araştırmacı tarafından geliştirilen dokuz maddelik“Tanılayıcı Bilgi Formu”, Türk kültürüne uyarlama çalışmaları yapılan: Cihan ve diğ. (2018)“Spora Bağlılık Ölçeği”, Altıntaş ve Bayar-Koruç (2017)“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”ve Adiloğulları ve Görgülü (2015)“Sporda Duygusal Zeka Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizleri için SPSS programı kullanılmıştır. Verilere yönelik çarpıklık ve basıklık değerlerin normal dağım göstermesi sebebiyle parametrik testler; ikili grup karşılaştırmalarında t testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ANOVA testi uygulanmış ve gruplar arası farklılığın tespiti için Post Hoc Tukey çoklu karşılaştırma testi yapılmıştır. Ölçeklerin genel boyutlarındaki anlamlı değerler alt boyutlarında incelenmiş ve son olarak ölçeklerin genel boyutlarında korelasyon ilişki analizi yapılmıştır. Araştırmanın analizleri sonucunda sporcuların: millilik durumu hariç tüm demografik değişkenleri için spora bağlılık düzeylerinde farklılık anlamlı bulunmamıştır; millilik durumu, yaş ve eğitim durumu açısından sporda zihinsel dayanıklılık düzeyinde farklılık anlamlı bulunmuştur; eğitim durumu hariç tüm değişkenler üzerinde sporda duygusal zeka açısından farklılık anlamlı bulunmamıştır. Yapılan ilişki analizi sonucunda da spora bağlılık ile SZD arasında % 40,4 lük pozitif yönde, spora bağlılık ile SDZ arasında % 42,4 lük pozitif yönde ve SZD ile SDZ arasında % 43,5 lik pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Sonuç olarak sporcuların spora bağlılık düzeyini ve sporda zihinsel dayanıklılık düzeyini milli sporcu olmanın etkilediğini, SDZ düzeyinin de eğitim seviyesinden etkilendiği söylenebilir. Bunun yanında sporcuların bağlılıklarının artmasıyla zihinsel dayanıklılıkların ve SDZ düzeylerinin artacağı ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between sports commitment, SZD and SDZ levels of softball and baseball players.277 athletes actively participating in softball and baseball branches in GSB affiliated clubs in Ankara between 2022 and 2023 participated in this research, in which descriptive scanning model was used. In obtaining the data in the research; The“Diagnostic Information Form”with nine items developed by the researcher, adapted to Turkish culture: Cihan et al. (2018)“Sport Attachment Scale”, Altıntaş and Bayar-Koruç (2017)“Mental Endurance Inventory in Sports”and Adiloğulları and Görgülü (2015)“Emotional Intelligence Scale in Sports”were used. SPSS program was used for data analysis. Parametric tests due to the normal distribution of skewness and kurtosis values for the data; t test was used in paired group comparisons, ANOVA test was used in comparison of more than two groups and Post Hoc Tukey multiple comparison test was used to determine the difference between groups. Significant values in the general dimensions of the scales were examined in their sub-dimensions, and finally, correlation analysis was performed on the general dimensions of the scales. As a result of the analysis of the research, there was no significant difference in the level of commitment to sports for all demographic variables of the athletes except nationality; There was a significant difference in mental endurance level in sports in terms of nationality, age and educational status; There was no significant difference in terms of emotional intelligence in sports on all variables except educational status. As a result of the relationship analysis, 40.4% positive correlations were found between sports commitment and MEI, 42.4% positive relationships between sports commitment and EIS, and 43.5% positive relationships between MEI and EIS. As a result, it can be said that being a national athlete affects the level of commitment to sports and the level of mental endurance in sports, and the level of EIS is also affected by the level of education. In addition, it can be stated that mental endurance and EIS levels will increase with the increase in the commitment of the athletes.