Başlangıç piyano metotlarının eğitmenler ve uzmanlar tarafından karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of beginner level piano methods by ınstructors and experts
- Tez No: 950019
- Danışmanlar: PROF. ZEHRA SEÇKİN GÖKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu tez çalışması, Konya ilinde piyano eğitimi veren eğitmenler ve müzik eğitimi uzmanlarının görüşleri doğrultusunda başlangıç piyano metotlarının öğretim sürecine katkısını, pedagojik işlevselliğini, içerik yeterliliğini ve uygulama kolaylığını kapsamlı biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yönteminden yararlanılarak gerçekleştirilen çalışmada, yarı yapılandırılmış görüşme tekniğiyle elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışma sonuçları, piyano metotlarının işlevselliğinin büyük ölçüde öğretmenin pedagojik bilgi ve uygulama becerilerine bağlı olduğunu ortaya koymuştur. Katılımcılar, metotların öğrenciye uygun şekilde esnek ve bireysel farklılıklara yanıt verebilecek biçimde düzenlenmesi gerektiğini vurgulamıştır. Ayrıca, metotların görsel materyallerle desteklenmesi, sistematik nota eğitimi, teknik gelişim unsurlarının kademeli olarak verilmesi ve müzikaliteyi teşvik eden repertuvar yapılarının önemli olduğu belirtilmiştir. Küçük yaş grupları için oyunlaştırma, etkileşimli etkinlikler ve hikâyesel anlatımların motivasyonu artırdığı, yetişkinler için ise daha yapılandırılmış, teknik odaklı metotların tercih edilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Bunun yanı sıra, metotların dijital içerikler ve tamamlayıcı materyallerle desteklenmesinin, öğretim sürecinin etkinliğini artırdığı sonucuna varılmıştır. Bazı katılımcılar metotların ticari kaygılarla yüzeysel içeriklerle hazırlandığını belirtirken, bu eksikliklerin öğretmen müdahalesi ve ek materyallerle giderilebileceği de vurgulanmıştır. Sonuç olarak, başlangıç piyano metotlarının pedagojik açıdan işlevsel olması için öğretmenlerin pedagojik yeterliliklerinin geliştirilmesi, metotların içerik ve sunum kalitesinin artırılması, bireysel öğrenci özelliklerine uygun esneklik sağlanması ve dijital desteklerin kullanılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comprehensively examine the contribution of beginner level piano methods to the teaching process, their pedagogical functionality, adequacy of content and ease of application in line with the opinions of piano instructors and music education experts in Konya province. In the study, which was carried out using qualitative research methods, the data obtained through semi-structured interview techniques were evaluated with thematic analysis method. The study results shows that the functionality of piano methods depends largely on the teacher's pedagogical knowledge and application skills. Participants emphasized that methods should be designed to be flexible and responsive to individual differences, depending on the student. In addition, it has been stated that supporting the methods with visual materials, systematic note training, gradual introduction of technical development elements and repertoire structures that encourage musicality are important. It has been stated that using educative games, interactive activities and storytelling increase motivation for younger age groups, while more structured, technically focused methods should be preferred for adults. In addition, it was concluded that supporting the methods with digital content and complementary materials increased the effectiveness of the teaching process. While some participants stated that the methods were prepared with superficial content due to commercial concerns, it was also emphasized that these deficiencies could be eliminated with teacher intervention and additional materials. As a result, in order for the beginner level piano methods to be pedagogically functional, it is important to develop the pedagogical competence of teachers, increase the content and presentation quality of the methods, provide flexibility appropriate to individual student characteristics, and use digital supports.