Tarihsel Süreç İçerisinde Türk Ceza Kanunu'nda Uyuşturucu Madde Ticareti Suçu
Drug Trafficking Crime in the Turkish Penal Code Throughout the Historical Process
- Tez No: 950018
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti, dünya çapındaki en önemli sorunlardan birisidir. Ancak uyuşturucu, uyarıcı ve psikotrop maddelerin yasadışı şekilde kullanımı gün geçtikçe artmış olsa da bu maddeler tıp alanında ve ilaç yapımında geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu maddelerin zararlı etkileri kadar tedavi edici etkileri de olduğundan tamamen yasaklanmamıştır. Devletler, bazı ruhsatlar ve izinler vererek bu maddelerin imali, satışı ve kullanımına ilişkin bütün aşamaları denetim altına almak istemişlerdir. Hatta bu amaç doğrultusunda uyuşturucu ve uyarıcı maddeleri denetim altına almak için uluslararası sözleşmeler yürürlüğe konulmuştur. Ülkemizde uyuşturucu madde suçlarıyla mücadeledeki önemli düzenlemeler, TCK m.188, 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanun ve 3298 sayılı Uyuşturucu Maddelerle İlgili Kanun'dur. Bununla birlikte, son dönemlerde uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanımı ve ticaretinin yasaklanmasına ilişkin ülkelerin ceza politikalarında önemli değişiklikler yaşanmıştır. Yasaklama temelli ceza politikalarına rağmen bu maddelerin kullanımı ve ticaretinin giderek arttığı görülmektedir. Dünyada bazı ülkeler, bu maddelerin kullanımını cezalandırma yerine, tedavi etme veya bazı uyuşturucu türlerinin kullanımını suç olmaktan çıkarma veya bunların yasallaştırılması eğilimini başlatmıştır. Çalışmada, tarihsel süreçte ülkemizde ve dünyada bu maddelerin kullanımı, bu maddelerin yasaklanmasına ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler ile bu maddelerin tanımı ve türlerine yer verilmiştir. Ayrıca uyuşturucu ve uyarıcı maddelere ilişkin yasaklama politikası ve suç olmaktan çıkarma eğilimlerine de ayrıntılı şekilde yer verilmiştir. Son olarak TCK m.188/3'de yer alan uyuşturucu madde ticareti suçu detaylı şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Drug or stimulant trafficking is one of the most important problems worldwide. However, although the illegal use of drugs, stimulants and psychotropic substances has increased day by day, these substances have a wide range of uses in the field of medicine and drug production. Since these substances have therapeutic as well as harmful effects, they are not completely banned. States wanted to control all stages from the production, sale and use of these substances by granting some licenses and permits. In fact, for this purpose, international agreements have been put into effect to control narcotic and stimulant substances. Important regulations in the fight against drug crimes in our country are TCK Article 188, Law No. 2313 on the Control of Drugs and Law No. 3298 on Drugs. However, recently there have been significant changes in the punishment policies of countries regarding the prohibition of the use and trade of narcotic or stimulant substances. Despite prohibition-based punishment policies, it is seen that the use and trade of these substances is increasing. Some countries around the world have begun to treat or decriminalize or legalize the use of some types of drugs, rather than punishing the use of these substances. In the study, the use of these substances in our country and the world throughout the historical process, national and international regulations regarding the prohibition of these substances, and the definition and types of these substances are included. Additionally, the prohibition policy and decriminalization trends regarding drugs and stimulants are also included in detail. Finally, the crime of drug trafficking in Turkish Penal Code Article 188/3 is discussed in detail.