'Call it What You Like': A postmodern reading of Lewis Carroll's Alice's Adventures in Wonderland and Through the Looking-Glass and What Alice Found There
'Adına Ne Derseniz Deyin': Lewis Carroll'ın Alice Harikalar Diyarında ve Alice Aynanın İçinde'sinin postmodern bir okuması
- Tez No: 950030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
On dokuzuncu yüzyılda, genç zihinleri 'ideal' bireyler olacak şekilde terbiye etmek ve eğitmek amacıyla çocuk edebiyatına fazlasıyla ahlaki ve öğretici hikayeler hakimdi. Charles Lutwidge Dodgson (1832-1898), daha çok bilinen adıyla Lewis Carroll, Alice Harikalar Diyarında ve Alice Aynanın İçinde adlı eserleriyle, çocuklara dayatılan katı ahlaki anlayışa ve öğretici anlatılara tepki gösteren yazarlardan biridir. Carroll, öğretici bir amaçtan ziyade, Alice romanlarını Viktorya dönemi çocuklarını eğlendirmek amacıyla yazarak, romanların özgün dünyalarıyla hayal gücü ve yaratıcılığı benimseyerek Viktoryen çocuk edebiyatına hâkim olan geleneksel normlara meydan okumuştur. Alice romanları, modernizmin henüz var olmadığı bir asırdan fazla bir süre önce yayınlanmış olmalarına rağmen, postmodernizmle örtüşen özellikler sergilediklerinden, postmodern bir bakış açısıyla incelenmeyi mümkün kılmaktadır. Bu nedenle, her iki roman büyük anlatılara, anlama ve kimliğe meydan okuma, ve geleneksel anlatı yapılarını altüst etme gibi postmodernizmle örtüşen unsurlar ve teknikler içerdiklerinden, bu tez Alice Harikalar Diyarında ve Alice Aynanın İçinde'yi postmodern bakış açısıyla incelemektedir. Her iki roman çoklu anlamları ve doğruları benimseyip, kimliğin değişkenliğini vurgularken, çocuklara dayatılan öğretici ve ahlakçı Viktorya dönemi büyük anlatısını altüst etmektedir. Ayrıca, romanlar parodi ve oyunbazlık içerdiklerinden, anlatı biçimleri ve yapıları süreklilikten, tutarlılıktan ve net amaçtan yoksundur. Carroll'ın bir postmodernist olduğunu iddia etmeden, bu tez, Alice romanlarının hem içerik hem de biçim açısından postmodern teoriyle paralellikler gösterdiğini ileri sürmektedir. Otoriteyi sorgulayarak, sabit anlamları zayıflatarak ve yaratıcı ve açıkça orijinal bir şekilde anlatıyla oynayarak, her iki roman Viktoryen çocuk edebiyatının baskın normlarını altüst etmektedir. Carroll'ın temel amacı genç okuyucuları eğlendirmek olsa da, onun fantastik dünyaları egemen geleneklere meydan okumakta ve eğitici olmak yerine hayal gücünü ön plana çıkarmaktadır. Romanların postmodern okuması, her yaştan okuyucusunu doğruları ve normları sorgulamaya yönlendirmekle kalmayıp, daha çoğulcu, oyunbaz, ve hayal gücünü ön plana çıkaran bir dünya görüşünü benimsemeye teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
During the early nineteenth century, highly moral and didactic tales dominated children's literature, aiming to discipline and train young minds to become 'ideal' Victorians. Charles Lutwidge Dodgson (1832-1898), more commonly known as Lewis Carroll, with his Alice's Adventures in Wonderland (1865) and Through the Looking-Glass and What Alice Found There (1871), is one of the authors who reacted to heavy didacticism and moral rigidity imposed on children. Rather than instructing, Carroll wrote the Alice novels merely to entertain Victorian children, embracing imagination and creativity with his unique worlds, which challenged the prevailing norms of Victorian children's literature. Although they were published over a century ago, when not even modernism was extant yet, the Alice novels demonstrate features that align with postmodernism, making it possible to examine both novels through a postmodern lens. Thus, this thesis analyses Alice's Adventures in Wonderland and Through the Looking-Glass and What Alice Found There through a postmodern perspective, as both novels display elements and techniques aligning with postmodernism such as the challenge to grand narratives, meaning, and identity as well as the subversion of traditional narrative conventions. Both novels subvert the Victorian grand narrative of didacticism and moralism enforced on children, while embracing multiple meanings and truths, and portraying the fluidity of identity. Moreover, since they employ parody and playfulness, their narrative form and structure reflect a lack of continuity, coherence, and clear aim. Rather than claiming Carroll was a postmodernist, this thesis argues that the Alice novels exhibit parallels with postmodern theory both in their content and form. By challenging authority, undermining fixed meanings, and experimenting with narrative in an imaginative and distinctly original way, both novels subvert the dominant norms of Victorian children's literature. While Carroll's primary intention was to entertain young readers, his fantastical worlds challenge dominant conventions and privilege imagination over instruction. A postmodern reading of the novels not only directs readers of all ages to question truths and norms, but also encourages them to adopt a more pluralistic, playful, and imaginative worldview.