Gagavuz Türkçesinde ad işlevli bağımlı cümleler
Subordinated clauses with nominal function in Gagauz Turkish
  1. Tez No: 950031
  2. Yazar: NURSELİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ÖZGE GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Gagavuz Türkçesi, Oğuz grubu dilleri arasında Türkiye Türkçesine en yakın olandır. Ancak buna rağmen, Gagavuz Türkçesi sözdizim özellikleri açısından Türkçede görülmeyen birtakım farklılıklar sergiler. Bu farklılıklardan biri sözcük dizilişidir. Çünkü Gagavuz Türkçesi, yüzyıllar boyu etkileşimde olduğu Hint-Avrupa dillerinin sağa dallanan cümle yapısını kopyalamıştır. Buna göre, Türkçe temel dizilişte ağırlıklı olarak ÖNY sıralamasını tercih ederken Gagavuz Türkçesi ÖYN sıralamasını tercih etmektedir. Yoğun dil ilişkisinden kaynaklı, Hint-Avrupa dillerinden Gagavuz Türkçesine cümle düzeyinde kopyalamalar gerçekleşmiştir. Bu dil ilişkisi sonucunda temel cümlenin yanı sıra bağımlı cümle türleri de kopyalanmıştır. Ad işlevli bağımlı cümle yapıları da bunlardan biridir. Bu çalışmada,“Gagavuz Türkçesinde Ad İşlevli Bağımlı Cümleler”konusu, Üretici Dilbilgisi, İşlevsel Dilbilgisi ve Kod Kopyalama Modeli gibi modern dilbilim kuramlarından faydalanılarak biçim-sözdizim-edimbilim-anlambilim etkileşimi ve dil ilişkileri bağlamında ele alınmıştır. Burada, Gagavuz Türkçesinde ad işlevli bağımlı cümleler; temel cümle içerisindeki sözdizimsel işlevleri, temel cümleye bağlanma yöntemleri, temel sözcük dizilişleri, sözdizimsel konumları, uyum özellikleri, özne bulundurup bulundurmamaları, denetleme, istem, durum yükleme, üye yapıları ve tematik rolleri gibi farklı ölçütlere göre betimlenmiştir. Bu betimleme, Gagavuz Türkçesi ve Türkiye Türkçesi arasında eşzamanlı yöntemle karşılaştırmalı olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gagauz Turkish is the closest language to Turkey Turkish among the Oghuz group languages. Nevertheless, it exhibits certain syntactic features that are not observed in Turkish. One of these features is word order. Gagauz Turkish has copied the right-branching sentence structure of Indo-European languages with which it has interacted for centuries. Accordingly, while Turkish predominantly prefers SOV (Subject-Object-Verb) word order in its basic structure, Gagauz Turkish tends to employ an SVO (Subject-Verb-Object) order. As a result of intense language contact, sentence-level copying from Indo-European languages into Gagauz Turkish have occurred. These copying include not only main clauses but also various types of subordinate clauses. Subordinated clauses with nominal function are one of these structures. This study examines subordinate clauses with nominal function in Gagauz within the frameworks of modern linguistic theories such as Generative Grammar, Functional Grammar, and the Code-Copying Model. The analysis is conducted in the context of morphosyntactic-pragmatics-semantic interaction and language contact. In this framework, subordinate clauses with nominal function in Gagauz Turkish are described according to various criteria, including their syntactic functions within the main clause, clause linkage methods to the main clause, basic word orders, syntactic positions, agreement features, presence or absence of subjects, control, valency, case assignment, argument structures, and thematic roles. This description is conducted comparatively between Gagauz Turkish and Turkey Turkish using a synchronic method.