Örgüt çalışanlarının doğal karar verme sürecinde kapsayıcı liderlik ve işin anlamlılığı ilişkisi: Konya adliyesi çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship between the natural decision making process of organizational employees and inclusive leadership and meaningfulness of work: A research on Konya industrial zone
  1. Tez No: 950064
  2. Yazar: NUMAN ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DİKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz iş dünyasında örgüt çalışanlarının performanslarında çalışan memnuniyeti, örgütsel başarı ve hedef açısından kritik öneme sahiptir. Çalışan memnuniyeti ise çeşitli faktörler ile artış veya azalış gösterebilmektedir. Bu araştırma ise çalışan memnuniyetini etkileyebileceği düşünülen doğal karar verme, kapsayıcı liderlik ve işin anlamlılığı konuları temel alınarak kavramsal çerçeve açısından değerlendirilmiştir. Örgüt çalışanlarının doğal karar verme sürecinin, kapsayıcı liderliğin ve işin anlamlılığının cinsiyet, yaş, mesleki tecrübe ve eğitim durumu değişkenleri ile değerlendirilip; kapsayıcı liderliğin ve işin anlamlılığının doğal karar verme süreci ile ilişkisi olup olmadığı ile ilgili sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, employee satisfaction is of critical importance in terms of organizational success and goals in the performance of organizational employees. Employee satisfaction can increase or decrease with various factors. This research has been evaluated in terms of conceptual framework based on the issues of natural decision-making, inclusive leadership and meaningfulness of work, which are thought to affect employee satisfaction. The natural decision-making process of organizational employees, inclusive leadership and meaningfulness of work were evaluated with the variables of gender, age, professional experience and education status; and the results regarding whether inclusive leadership and meaningfulness of work are related to the natural decision-making process were shared.