Ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme, eleştirel düşünme ve karar verme algıları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An investigation of the relationships among middle school students' perceptions of computational thinking, critical thinking, and decision-making
- Tez No: 950065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA AKPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme özyeterlikleri, eleştirel düşünme eğilimleri ve karar verme becerileri algıları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Çalışmada değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu model, mevcut durumlar ve değişkenler arasındaki karşılıklı ilişkileri derinlemesine incelenmesine olanak tanımaktadır. Araştırmanın evrenini 2024-2025 eğitim öğretim döneminde öğrenim gören İstanbul ilindeki tüm ortaokullar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi seçkisiz örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme kullanılarak seçilmiştir. Bu kapsamda, İstanbul ili Avrupa yakasında öğrenim gören toplam 914 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Yönelik Özyeterlik Algısı Ölçeği, Ortaokul Öğrencileri İçin Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği, Karar Verme Becerisi Ölçeği kullanılmıştır. Uygulanan ölçekler aracılığyla elde edilen verilerin analizi için SPSS24 istatistik paket programı kullanılmıştır. Veri setinin güvenirliğini ortaya koymak için veriler Cronbach's Alpha kat sayısı ile incelenmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini ve değişkenlere ilişkin genel durumu ortaya koymak amacıyla betimsel analiz, değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü belirlemek için korelasyon analizi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, eleştirel düşünme becerileri ile karar verme ve bilgi işlemsel düşünme becerileri arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, eğitim programlarının geliştirilmesinde ve öğrencilerin üst düzey düşünme becerilerinin desteklenmesinde önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between students' computational thinking self-efficacy, critical thinking dispositions, and perceptions of decision-making skills. In order to reveal the relationships between the variables, the relational survey model, one of the quantitative research methods, was used. This model allows for an in-depth investigation of the current situations and the mutual relationships among the variables. The population of the study consists of all middle school students studying in Istanbul during the 2024–2025 academic year. The sample of the research was selected through simple random sampling, one of the probability sampling methods. In this context, the sample of the study consisted of a total of 914 students studying on the European side of Istanbul. The data collection tools used in the study were the Computational Thinking Self-Efficacy Perception Scale, the Critical Thinking Disposition Scale for Middle School Students, and the Decision-Making Skills Scale. The data obtained through the applied scales were analyzed using the SPSS 24 statistical software. The reliability of the dataset was examined using the Cronbach's Alpha coefficient. Descriptive analysis was conducted to reveal the demographic characteristics of the participants and the general status of the variables. In addition, correlation analysis was used to determine the direction and strength of the relationships between the variables. The findings showed that there are significant relationships between students' critical thinking skills and their decision-making and computational thinking skills. The results of the research may provide valuable contributions to the development of educational programs and to supporting students' higher-order thinking skills.