Okul idarecilerinde tükenmişlik, bilinçli farkındalık, sanal kaytarma ve sosyotelizm davranışları arasındaki ilişkiler
Relationships between burnout, mindfulness, cyberloafing and phubbing behaviors among school administrators
- Tez No: 950112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK KOCATEPE AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, okul idarecilerinin tükenmişlik, bilinçli farkındalık, sanal kaytarma ve sosyotelizm davranışları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada; tükenmişlik, bilinçli farkındalık ve sanal kaytarma değişkenlerinin sosyotelizmi yordayıcı güçleri analiz edilmiştir. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı içerisinde Mersin ili Tarsus ilçesinde görev yapan 223 okul idarecisi ile yürütülmüştür. Veriler; Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu, Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Sanal Kaytarma Ölçeği ve Genel Sosyotelist Olma Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmış; betimsel istatistik yöntemlerinden bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) analizleri kullanılmıştır. Ayrıca pearson korelasyon katsayısı ve hiyerarşik regresyon analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, tükenmişlik ile sosyotelizm arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu; bilinçli farkındalık ile tükenmişlik, sanal kaytarma ve sosyotelizm arasında negatif yönlü anlamlı ilişkilerin bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca, tükenmişlik, sanal kaytarma ve bilinçli farkındalık düzeylerinin birlikte sosyotelizmi anlamlı bir şekilde yordadığı belirlenmiştir. Bu bulgular sonucunda, okul idarecilerinin tükenmişlik, bilinçli farkındalık ve sanal kaytarma davranışları sosyotelizmi anlamlı bir şekilde yordadığı ve bu değişkenler arasında güçlü ilişkilerin bulunduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationships among school administrators' levels of burnout, mindfulness, cyberloafing, and phubbing behaviors. The predictive power of the variables burnout, mindfulness, and cyberloafing on phubbing was also analyzed. The research was conducted during the 2024–2025 academic year with a sample of 223 school administrators working in the Tarsus district of Mersin, Türkiye. Data were collected using the Short Form of the Burnout Scale, the Mindful Attention Awareness Scale, the Cyberloafing Scale, and the General Phubbing Scale. Data were analyzed using SPSS 25.0. Descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation coefficients, and hierarchical regression analyses were conducted. The findings revealed a significant positive relationship between burnout and phubbing, while mindfulness showed significant negative correlations with burnout, cyberloafing and phubbing. Additionally, burnout, cyberloafing, and mindfulness together were found to significantly predict phubbing. Based on these findings, it was concluded that school administrators' levels of burnout, mindfulness, and cyberloafing significantly predicted phubbing behaviors, and strong relationships were identified among these variables.