Spor hizmeti veren kamu personelinin iş tatmini ile boş zaman tatminliği arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between job satisfaction and leisure time satisfaction of public personnel providing sports services
- Tez No: 950113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada, spor hizmeti veren kamu kuruluşunda çalışan spor hizmeti veren kamu personelinin serbest zaman doyumu ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlanmıştır. Cinsiyet, yaş, medeni hal ve kıdem yılı gibi demografik değişkenlerin serbest zaman doyumu ve iş tatmini ile ilişkisel durumları incelenmiştir. Yöntem: Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler anket tekniğiyle toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Doğu Anadolu Bölgesinde Spor hizmeti veren kamu personeli oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Minnesota İş Tatmini Ölçeği ile Serbest Zaman Doyum Ölçeği kullanılmış, elde edilen veriler SPSS 27.0 programında istatistiksel analizle değerlendirildi. Bulgular: Analizler sonucunda, cinsiyet, yaş ve kıdem yılı değişkenlerinin serbest zaman doyumu üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı, ancak medeni halin estetik alt boyutunda bekâr katılımcılar lehine anlamlı bir fark tespit edildi. İş tatmininde ise cinsiyete göre dış motivasyon boyutunda kadınlar lehine anlamlı bir fark saptanmış, medeni hal değişkeninde bekâr katılımcıların iş tatmin düzeylerinin evli katılımcılara göre daha yüksek olduğu görüldü. Kıdem yılı açısından incelendiğinde, özellikle 21 yıl ve üzeri deneyime sahip katılımcıların iç ve dış motivasyon ile genel iş tatmini puanlarının daha yüksek olduğu belirlendi. Yaş değişkeninde genç katılımcıların iş tatmini düzeylerinin daha düşük olduğu, yaş ilerledikçe hem içsel hem de dışsal tatminin arttığı gözlendi. Serbest zaman doyumu ile iş tatmini arasındaki korelasyon incelendiğinde, rahatlama ve estetik alt boyutlarıyla iş tatmini arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler bulundu. Sonuç: Serbest zaman doyumu ve iş tatmininin büyük ölçüde bireysel tercihler, deneyim, yaşam evreleri ve örgütsel koşullara göre değişmektedir. Serbest zaman doyumu arttıkça iş tatmini de olumlu yönde arttığı için buna yönelik programlar geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This research aims to examine the relationship between leisure satisfaction and job satisfaction of public employees working in a public organization providing sports services. Demographic variables such as gender, age, marital status and years of seniority were examined in relation to leisure satisfaction and job satisfaction. Method: Quantitative research method was used in the study and data were collected by questionnaire technique. The sample of the study consists of public employees providing sports services in the Eastern Anatolia Region. Minnesota Job Satisfaction Scale and Leisure Time Satisfaction Scale were used as data collection tools and the data obtained were evaluated by statistical analysis in SPSS 27.0 program. Findings: As a result of the analyses, gender, age and years of seniority variables did not create a significant difference on leisure time satisfaction, but a significant difference was found in favor of single participants in the aesthetic sub-dimension of marital status. In job satisfaction, a significant difference was found in favor of women in the external motivation dimension according to gender, and in the marital status variable, it was seen that single participants had higher job satisfaction levels than married participants. When analyzed in terms of years of seniority, it was determined that participants with 21 years of experience and above had higher scores in internal and external motivation and general job satisfaction. In the age variable, it was observed that younger participants had lower levels of job satisfaction, while both intrinsic and extrinsic satisfaction increased with increasing age. When the correlation between leisure satisfaction and job satisfaction was examined, significant negative relationships were found between relaxation and aesthetic sub-dimensions and job satisfaction. Conclusion: Leisure satisfaction and job satisfaction vary largely according to individual preferences, experience, life stages and organizational conditions. As leisure satisfaction increases, job satisfaction also increases positively, and programs should be developed for this purpose.