Evlilik birliğinin korunması bağlamında mukayeseli hukukta aile arabuluculuğu
Family mediation in comparative law in the context of protection of marriage union
  1. Tez No: 950117
  2. Yazar: ESRA PALANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Aile arabuluculuğu, aile içi uyuşmazlıkların çözümünde kullanılan dünya genelinde kabul görmüş alternatif bir uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Kökleri eski tarihlere dayanan ve her toplumun kendi kültürel ve inançsal yapısına göre şekillenen bu uygulama Türkiye'de henüz hayata geçirilmemiştir. Fakat aile arabuluculuğu kurumunun Türkiye'de de uygulamaya konulması için çalışmalar devam etmektedir. Yapılan çalışmalar ve konuyla alakalı literatür, uygulanması planlanan sistemin genellikle Avrupa standartlarını temel aldığını göstermektedir. Ailede sulhu ve birliğin devamını esas alan uygulamalarıyla aile arabuluculuğu sürecine büyük katkılar sağlama potansiyeli bulunan İslam aile hukukunun zengin birikimden yeterince faydalanılmadığı gözlenmiştir. Türkiye'nin aile kurumuna bakışı ve aileye atfettiği önem Avrupa'dan önemli ölçüde farklıdır. Bu sebeple Türkiye'ye özgü bir aile arabuluculuğu sistemi geliştirilirken, modern arabuluculuk prensipleri toplumun kültürel ve inançsal dinamikleri göz önünde bulundurularak değerlendirilmelidir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde evlilik birliği, evlilik birliğinin korunması, aile, arabuluculuk ve aile arabuluculuğu kavramlarının ayrıntılarına yer verilmiştir. İkinci bölümde mukayeseli hukuktaki aile arabuluculuğu uygulamaları Malezya, Fas, Suudi Arabistan ve İngiltere (Müslüman Tahkim Heyeti'nin uygulamaları ile beraber) ile sınırlı olmak üzere incelenmiştir. Bu tercihin temelinde, İslam hukukunun evlilik birliğinin korunmasına verdiği önem ve bu amaca yönelik olarak geliştirdiği kendine özgü mekanizmalar yatmaktadır. İslam hukukunda aile, kutsal bir müessese olarak kabul edilmiş ve evliliğin devamlılığını sağlamak için çeşitli hukuki ve ahlaki düzenlemelere yer verilmiştir. Bu nedenle İslam hukukunun uygulandığı ülkelerdeki aile arabuluculuğu veya benzeri alternatif çözüm yöntemlerinin incelenmesi, evlilik birliğinin korunması amacına yönelik farklı kültürel ve hukuki yaklaşımları anlamak bakımından önemlidir. Üçüncü bölümde ise Türk hukukunda aile arabuluculuğu incelenmiş ve mukayeseli hukuktan değerlendirmeler ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Family mediation is a globally accepted alternative dispute resolution method used to resolve domestic conflicts. Although its roots trace back to ancient times, and its practice has been shaped by the cultural and religious structures of each society, it has not yet been implemented in Turkey. However, efforts are underway to introduce family mediation in Turkey. Studies and relevant literature indicate that the planned system primarily adopts European standards. It has been observed that the rich heritage of Islamic family law, which has the potential to significantly contribute to the family mediation process with its emphasis on preserving peace and unity within the family, is not sufficiently utilized. Turkey's perspective on the family institution and the importance it attributes to family differ significantly from Europe's. Therefore, when developing a family mediation system specific to Turkey, modern mediation principles should be evaluated considering the society's cultural and religious dynamics. The study, consisting of three sections, begins by detailing the concepts of marriage, the protection of the marital union, family, mediation, and family mediation. The second section examines family mediation practices in comparative law, limited to Malaysia, Morocco, Saudi Arabia, and the UK (including the practices of the Muslim Arbitration Tribunal). This choice is based on the importance Islamic law places on protecting the marital union and the unique mechanisms it has developed for this purpose. In Islamic law, the family is considered a sacred institution, and various legal and moral regulations have been included to ensure the continuity of marriage. Therefore, examining family mediation or similar alternative dispute resolution methods in countries where Islamic law is applied is crucial for understanding different cultural and legal approaches aimed at preserving the marital union. The third section analyzes family mediation in Turkish law and provides evaluations and recommendations from comparative law.