Görme yetersizliği olan öğrencilerin destek eğitim odasında aldığı eğitime ilişkin öğretmen görüşlerinin belirlenmesi
Determination of teachers'views regarding the education received by visually impaired students in the resource room
  1. Tez No: 950116
  2. Yazar: BURCU ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, destek eğitim odasında (DEO) görme yetersizliğine sahip öğrencilerle çalışan ve daha önce çalışmış olan öğretmenlerin deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada öğretmenlerin DEO hizmeti sürecinde çalıştıkları beceri alanlarını, kullandıkları materyalleri, materyallerde yaptıkları uyarlama ve düzenlemeleri, süreçte yaşadıkları zorlukları ve yardıma gereksinim duydukları destek alanları belirlenmiştir. Araştırmanın katılımcı grupları belirlenirken amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. DEO'da en az bir dönem çalışmış ve araştırmaya gönüllü olarak katılım gösteren öğretmenler kriteri ile katılımcılar belirlenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını, DEO'da görme yetersizliği tanısı bulunan öğrencilerle çalışmakta olan ya da geçmişte çalışmış toplam 12 öğretmen oluşturmaktadır. Bu öğretmenlerin dördü ilkokul, sekizi ise ortaokul kademesinde görev yapmaktadır. Araştırmanın deseni, nitel araştırma yöntemlerinden olan Fenomenolojik (Olgu Bilim Deseni) yaklaşımdır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin analizi tümevarıma dayalı içerik analizi yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmada görme yetersizliği olan öğrencilerin DEO'da haftalık bir saatten sekiz saate kadar eğitim aldığı, Türkçe ve Matematik derslerinin en çok destek alınan dersler olduğu belirlenmiştir. Görme yetersizliği olan öğrencilerin DEO'da sıklıkla çalışma/etkinlik kağıtları, fotokopiler, not kâğıtları ve akıllı tahtayı kullandığı belirlenmiştir. Ortam aydınlatmasının iyileştirilmesi ve yazı puntosunun büyütülmesi ise öğretmenlerin en çok başvurduğu uyarlama ve düzenlemelerdir. Ayrıca öğretmenlerin, görme yetersizliği olan öğrencilerle çalışırken kendilerini yetersiz hissettikleri de çalışmada dikkat çeken diğer önemli bir bulgu olarak öne çıkmaktadır. lacaktır
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the experiences of teachers who work with students with visual impairment in the resource room (RR). The research determined the skill areas that teachers work on during the RR service process, the materials they use, the adaptations and adjustments they make to the materials, the difficulties they experience in the process, and the support areas they need help in. A purposeful sampling method was used to determine the participant groups of the research. Participants were determined with the criterion of teachers who worked at least one term in the RR and who volunteered to participate in the research. The participants of the research consist of a total of 12 teachers who work or have worked with students diagnosed with visual impairment in the RR. Four of these teachers work in primary school and eight work in secondary school. The research design is a phenomenological approach, which is one of the qualitative research methods. A semi-structured interview form was used as the data collection tool. Data analysis was conducted using the inductive content analysis method. In the research, it was determined that students with visual impairment receive one to eight hours of education per week in the RR, and Turkish and Mathematics are the courses that receive the most support. It was determined that students with visual impairments frequently use work/activity sheets, photocopies, note papers, and smart boards in the RR. Improving ambient lighting and increasing font size are the adaptations and arrangements that teachers most often use. Another important finding in the study is that teachers feel inadequate when working with students with visual impairments.