Güzel sanatlar lisesi öğrencilerinin piyano öğretmenlerinden beklentileri
Quality expectations of fine art high school students from piano teachers
  1. Tez No: 950123
  2. Yazar: ENGİN ANIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, Güzel Sanatlar lisesi Müzik Bölümü öğrencilerinin piyano öğretmenlerinden beklentilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan durum çalışması deseni benimsenmiştir. Araştırma kapsamında gerekli veriler, açık uçlu sorulardan oluşan bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Antalya ATSO Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümünde öğrenim gören 119 öğrenci oluşturmaktadır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonucunda oluşan ana tema-alt tema ve kodlar tablolaştırılarak yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin piyano öğretmenlerinden beklentilerinin mesleki alan yeterlilikleri, kişisel özellikler, öğrenciyi tanıma ve öğrenciye karşı tutumlar, öğretme-öğrenme süreci ve sınıf yönetimi temaları etrafında şekillenmiştir. Elde edilen bulgular; öğrencilerin piyano öğretmenlerinden yüksek düzeyde teknik yeterlilik, etkili iletişim becerileri, öğrenci odaklı yaklaşım ve adil değerlendirme yöntemleri beklediklerini göstermektedir. Bu bulgular, piyano eğitiminde verimliliğin artırılması için öğretmen yetiştirme ve mesleki gelişim programlarının çok boyutlu bir yaklaşımla tasarlanması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the expectations of students of the Music Department of a Fine Arts High School from their piano teachers. The case study design, which is one of the qualitative research methods, was adopted in the study. The necessary data within the scope of the research was collected through a survey form consisting of open-ended questions. The study group of the research consists of 119 students studying in the music department of Antalya ATSO Fine Arts High School. The obtained data were analyzed with the content analysis method. The main theme-subthemes and codes formed as a result of the analysis were interpreted by tabulating. The research findings are shaped around the themes of the students' expectations from piano teachers such as professional field competencies, personal characteristics, getting to know the student and attitudes towards the student, the teachinglearning process and classroom management. The findings obtained show that students expect a high level of technical competence, effective communication skills, a student-centered approach and fair evaluation methods from piano teachers. These findings indicate that teacher training and professional development programs should be designed with a multidimensional approach in order to increase efficiency in piano education.