Hastanelerdeki tehlikeli kimyasalların yönetimi ve risk analizi: Bir eğitim ve araştırma hastanesi örneği
Management and risk analysis of hazardous chemicals in hospitals: The case of a training and research hospital
- Tez No: 950124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE ALGAN ÇAPRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, hastanelerde tehlikeli kimyasalların yönetiminin çevresel sürdürülebilirlik ve halk sağlığıyla uyumlu hale getirilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Tehlikeli kimyasalların sağlık ortamlarında özellikle hastanelerde yönetimi, halk sağlığı, güvenlik ve çevresel sürdürülebilirliği iç içe geçiren karmaşık bir zorluk içermektedir. Çalışma, tanımlayıcı türde olup İstanbul İlindeki Bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 2024 yılı Mart-Mayıs Ayları arasında yapılmıştır. Risk Analizi Fine Kinney Metodu ile yapılmış olup risk değerlendirme tablosunda her bir tehlike ve riski tanımlayan numara, tehlike, risk, mevcut durum, olasılık, frekans/sıklık, şiddet, risk puanı, alınacak önlemler ve yapılacak faaliyetler, termin, sorumlu kişi bilgilerine yer verilmiştir. Ayrıca bu araştırmada, tehlikeli kimyasalların depolanması, kullanılması ve bertaraf edilmesiyle ilişkili potansiyel tehlikeler tanımlanarak hastaları, sağlık çalışanlarını ve çevreyi korumak için alınması gereken tedbirler vurgulanmaya çalışılmıştır. Hastanelerdeki tehlikeli kimyasalların etkin yönetimi ve risk analizi, hastaların, personelin ve daha geniş anlamda toplumun güvenliğini ve refahını sağlamak açısından kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda hastanelerin herkes için daha güvenli, daha sağlıklı bir ortam yaratması özenli yönetim, kapsamlı eğitim ve sürekli iyileştirme yoluyla değerlendirmek, yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to harmonizing the management of hazardous chemicals in hospitals with environmental sustainability and public health. The management of hazardous chemicals in healthcare settings, particularly in hospitals, presents a complex challenge that intertwines public health, safety and environmental sustainability. This descriptive study was conducted in a Training and Research Hospital in Istanbul between March and May 2024. Risk Analysis was performed by Fine Kinney Method and the risk assessment table includes the number, hazard, risk, current situation, probability, frequency/frequency, severity, risk score, measures to be taken and activities to be carried out, deadline, responsible person information identifying each hazard and risk. In addition, this research identifies the potential hazards associated with the storage, use and disposal of hazardous chemicals and emphasizes the measures that should be taken to protect patients, healthcare workers and the environment. Effective management and risk analysis of hazardous chemicals in hospitals is critical to ensure the safety and well-being of patients, staff and the wider community. In this context, it would be appropriate to evaluate how hospitals can create a safer, healthier environment for everyone through careful management, comprehensive training and continuous improvement.