Çocuklarda grup A streptokok tonsillofarenjit tanısında hızlı antijen testi ile modifiye centor/McIsaac skorlamasının korelasyonu
Correlation of rapid antigen test and modified centor/McIsaac scoring in the diagnosis of group A streptococcal tonsillopharyngitis in children
- Tez No: 950122
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN GÜVEN, DR. NURAN BAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Modifiye Centor/McIsaac klinik skorlama sisteminin Grup A Streptokok (GAS) enfeksiyonu açısından yüksek risk grubu olarak değerlendirdiği 3-14 yaş arasındaki çocuklarda GAS tonsillofarenjit tanısında, Modifiye Centor/McIsaac klinik skorlama sistemi ve Hızlı Antijen Testi (HAT) arasındaki korelasyonu araştırarak skorlamanın tanı koymada etkinliğini belirlemek ve böylece gereksiz tetkik ve tedaviler sonucu artan antibiyotik direncini önleme de literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız prospektif olup, 10.01.2025 - 10.04.2025 tarihleri arasında İstanbul Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi'nde yürütüldü. 3-14 yaş aralığında, akut tonsillofarenjit ön tanısı olan 223 çocuk hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların mevcut semptom ve bulguları ile Modifiye Centor/McIsaac skoru hesaplanıp ve tüm hastalara Hızlı Antijen Testi (HAT) yapıldı. HAT sonucu negatif olan hastalardan boğaz kültürü alındı. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında Mann Whitney U test, niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise Ki-Kare testi, Fisher's Exact Ki-Kare testi, Fisher Freeman Halton Exact Ki-kare testi, Continuity (Yates) Düzeltmesi kullanıldı. Duyarlılık ve özgüllük hesaplamalarında tanı tarama testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Modified Centor/McIsaac clinical scoring system Group A Streptococcus (GAS) is evaluated as a high risk group in the diagnosis of GAS tonsillitis in children aged 3-14 years, by investigating the relationship between Modified Centor/McIsaac clinical scoring system and Rapid Antigen Test (RADT) and contributing to the literature by calculating the scoring in diagnosis and thus preventing treatment and treatment delays. Material and Methods: Our study is prospective and was conducted between 10.01.2025 and 10.04.2025 in Istanbul Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Education and Research Hospital Pediatric Emergency Department. 223 pediatric patients aged 3-14 years with a preliminary diagnosis of acute tonsillitis were included in the treatment. The patients' current symptoms and characteristics were calculated with the Modified Centor/McIsaac score and Rapid Antigen Test (RADT) was performed on the whole body. A democratic throat culture with a negative HAT result was obtained. The obtained data were preserved and analyzed. Mann Whitney U test was used to meet the quantitative records, and Chi-Square test, Fisher's Exact Chi-Square test, Fisher Freeman Halton Exact Chi-Square test, Continuity (Yates) approval was used to meet the qualitative data. Diagnostic screening tests were used in sensitivity and specificity calculations.