14. ile 17. yüzyıllar arasında Avrupa ve Japonya görsel sanatlarında ölüm teması
The theme of death in European and Japanese visual arts between the 14th and 17th centuries
  1. Tez No: 950127
  2. Yazar: SALİHA GÜNERGÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ÖZIŞIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışması, 14. ve 17. yüzyıllar arasında Avrupa ve Japonya'da sanat alanında ortaya çıkan ölüm temsillerini karşılaştırmalı bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Ölümün yalnızca biyolojik bir son olarak değil, aynı zamanda inanç sistemleri, kültürel değerler ve estetik anlayışlar çerçevesinde şekillenen çok katmanlı bir anlatı alanı olduğu varsayımından hareket edilmiştir. Bu bağlamda çalışmada, Hristiyanlık etkisindeki Avrupa ikonografisi ile Budist düşünce merkezli Japon anlatımları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar ele alınmıştır. Araştırmada nitel çözümleme yöntemi benimsenmiş, tarihsel kaynaklar ile görsel temsiller içerik analizi yoluyla değerlendirilmiştir. Avrupa sanatında“Danse Macabre”,“Memento Mori”ve“Vanitas”gibi temalar, ölümün bireysel sonluluğuna ve ahlaki uyarı işlevine dikkat çekerken; Japon sanatında“kusōzu”,“Raigō”ve“Seppuku”gibi temsiller, ölümün döngüsel yapısını, arınmayı ve onuru öne çıkaran bir estetik sunar. Özellikle kadın bedeni etrafında gelişen“Death and the Maiden”ve“kusōzu”temaları, çürüme ve geçicilik kavramları üzerinden kültürel bakış açılarının farklılaşmasını yansıtır. Çalışmanın sanatsal üretim kısmında ise kadın bedeni, edilgen bir nesne olarak değil, dönüşüm potansiyeli taşıyan bir özne olarak kurgulanmış; ölüm, biçimin kaybı değil, soyut bir düzleme geçiş olarak yeniden yorumlanmıştır. Sonuç olarak bu tez, ölümün iki farklı coğrafyada nasıl temsil edildiğini karşılaştırmalı bir bakışla analiz etmiş; dini, kültürel ve estetik kodların görsel dile nasıl dönüştüğünü ortaya koymuştur. Ölüm, bu çalışmada bir bitiş değil, dönüşüm ve yeniden yapılanma alanı olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the visual representations of death in the art of Europe and Japan between the 14th and 17th centuries through a comparative approach. It is based on the premise that death is not merely a biological end but a multifaceted narrative shaped by belief systems, cultural values, and aesthetic perspectives. Within this context, the study addresses the similarities and differences between Christian-influenced European iconography and Buddhist-centered Japanese visual narratives. A qualitative method was adopted, and historical sources along with visual materials were analyzed through content analysis. In European art, themes such as“Danse Macabre,”“Memento Mori,”and“Vanitas”emphasize mortality and serve as moral warnings. In contrast, Japanese representations such as“kusōzu,”“Raigō,”and“Seppuku”offer an aesthetic of cyclical death, purification, and honor. Notably, the themes“Death and the Maiden”and“kusōzu,”both centered on the female body, reveal distinct cultural perspectives on decay and transience. In the practical artistic part of the study, the female body is reimagined not as a passive object but as an active subject with transformative potential. Death is interpreted not as a loss of form but as a passage into abstraction. In conclusion, this thesis analyzes how death has been represented in two different cultural geographies and reveals how religious, cultural, and aesthetic codes are transformed into visual language. In this context, death is not seen as an end, but as a space of transition, transformation, and reconstruction.