Güvenli ilaç kullanımı sürecine ilişkin hemşirelerin tutum ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nurses' attitudes and knowledge levels regarding the safe drug use process
  1. Tez No: 950128
  2. Yazar: NİLAY NANE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRKAN TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma, hemşirelerin güvenli ilaç kullanımı sürecine ilişkin bilgi düzeylerini ve bu sürece yönelik tutumlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle, hemşirelerin bu konudaki bilgi düzeyleri ve tutumları, hasta güvenliğinin sağlanmasında belirleyici bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Araştırma, özel bir hastanede görev yapan hemşirelerin demografik ve mesleki özelliklerini, ilaç hatalarını raporlama davranışlarını ve ilaç hatalarına yönelik bilgi düzeylerini detaylı bir şekilde incelemiştir. Araştırmanın bulguları, hemşirelerin büyük çoğunluğunun ilaç güvenliği eğitimi aldığını ve ilaç hatası raporlamanın sağlık hizmetlerinin başarısını artırıcı bir kriter olarak değerlendirildiğini ortaya koymuştur. Ancak, raporlama sürecinde bazı hemşirelerin ilaç hatalarını bildirmekten kaçındıkları, bunun da raporlamanın kişisel yetersizlik olarak algılanmasından ve iş hayatına zarar verebileceği endişesinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca, ilaç güvenliği eğitimi almış hemşirelerin bilgi düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu bulgu, ilaç güvenliği eğitimlerinin bilgi artırıcı etkisinin yanı sıra, raporlama davranışlarına olan etkisinin sınırlı olduğunu göstermektedir. Bu durum, raporlama süreçlerinin yalnızca bilgi düzeyi ile değil, aynı zamanda mesleki algılar, kurumsal politikalar ve iş ortamı gibi diğer faktörlerle de şekillendiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca, hata raporlamanın kişisel eksiklik olarak algılanmasının önüne geçmek için, hastane yönetimi tarafından destekleyici ve güvenli bir iş ortamı oluşturulmalıdır. Bununla birlikte, ilaç hatası raporlamasında anonimlik sağlayan sistemlerin geliştirilmesi, hemşirelerin hataları çekinmeden bildirebilmelerini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the knowledge level of nurses regarding the process of safe medication use and their attitudes towards this process. Therefore, the knowledge level and attitudes of nurses on this issue stand out as a determining factor in ensuring patient safety. The study examined in detail the demographic and professional characteristics of nurses working in a private hospital, their reporting behaviors regarding medication errors, and their knowledge levels regarding medication errors. The findings of the study revealed that the vast majority of nurses received medication safety training, and that medication error reporting was considered a criterion that increased the success of healthcare services. However, it was determined that some nurses avoided reporting medication errors during the reporting process, which was due to the perception of reporting as a personal inadequacy and the concern that it could harm their professional life. The study also found that nurses who received medication safety training had higher knowledge levels. This finding shows that, in addition to the knowledge-enhancing effect of medication safety training, its effect on reporting behaviors was limited. This situation reveals that reporting processes are shaped not only by the level of knowledge but also by other factors such as professional perceptions, institutional policies and work environment. In addition, a supportive and safe work environment should be created by the hospital management to prevent error reporting from being perceived as a personal deficiency. In addition, the development of systems that provide anonymity in medication error reporting will enable nurses to report errors without hesitation.