Ortaokul öğrencilerinin algılanan okul iklimi ve beden eğitimi yatkınlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between secondary school students' perceived school climate and physical education tendencies
- Tez No: 950135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF NİLAY ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin algıladıkları okul iklimi ile beden eğitimi dersine yönelik yatkınlıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca bu araştırmada okul öğrencilerinin algıladıkları okul iklimi ile beden eğitimi dersine yönelik etkileri, yaşa, cinsiyete, ebeveyn eğitim durumuna göre de incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Adana ili merkez ilçelerinde (Çukurova, Sarıçam, Seyhan ve Yüreğir) öğrenim gören ortaokul öğrencileri, örneklemi ise, bu evrenden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile belirlenen 406 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Demografik Bilgi Formu (DBF), Küçük-Kılıç (2017) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi Yatkınlık Ölçeği (BEYÖ)”ve Atik ve Yerin-Güneri (2016) tarafından Türkçe 'ye uyarlaması yapılan“Okul İklimi Ölçeği (OİÖ)”olarak belirlenmiştir. Veri analiz sürecinde değişkenlerin dağılım özelliklerini belirlemek amacıyla çarpıklık ve basıklık değerlerine bakılmış, iki değişken arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizi, iki gruplu değişkenlerde karşılaştırmalar için bağımsız örneklemler t-testi, üç ve daha fazla gruplu değişkenlerde farklılıkları belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Ayrıca ANOVA analizinden elde edilen bulgulardaki farklılıkların kaynağını belirlemek içinse Benforroni post-hoc yapılmıştır. Ölçeklerin güvenilirliği için Cronbach's Alpha değerleri hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin beden eğitimi yatkınlık düzeyleri ile okul iklimi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Özellikle öğrenci-öğretmen ilişkileri, adalet ve öğrenciler arası ilişkiler alt boyutları ile güçlü ilişkiler tespit edilmiştir. Erkek öğrencilerin beden eğitimi yatkınlık puanları kız öğrencilere göre daha yüksek bulunmuştur. 6. sınıf öğrencileri, 7. sınıflara göre hem beden eğitimi yatkınlık hem de okul iklimi açısından daha yüksek puan almıştır. Lisanslı spor faaliyetine katılan öğrenciler ile okulunda spor salonu bulunan öğrenciler, okul ikliminin özellikle bazı alt boyutlarında anlamlı şekilde daha yüksek puanlar almıştır. Sonuç olarak, beden eğitimi dersine yönelik olumlu eğilimler öğrencilerin okul ortamını daha olumlu algılamalarına katkı sağlamaktadır. Fiziksel etkinlik temelli eğitim ortamlarının desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to examine the relationship between middle school students' perceptions of school climate and their orientation toward physical education courses. Additionally, the study investigates how students' perceptions of school climate and their orientation toward physical education vary based on age, gender, and parental education level. The population of the research consists of middle school students studying in the central districts of Adana (Çukurova, Sarıçam, Seyhan, and Yüreğir) during the 2024–2025 academic year. The sample includes 406 middle school students selected through a simple random sampling method from this population. The data collection tools used in the study are the Demographic Information Form (DIF), the“Physical Education Orientation Scale (PEOS)”developed by Küçük-Kılıç (2017), and the“School Climate Scale (SCS)”, which was adapted into Turkish by Atik and Yerin-Güneri (2016). During the data analysis process, skewness and kurtosis values were examined to determine the distributional characteristics of the variables. Pearson correlation analysis was used to determine the relationships between two variables. Independent samples t-tests were used for comparisons between two-group variables. One-way analysis of variance (ANOVA) was used to determine differences between variables with three or more groups. Furthermore, Benforroni post-hoc analyses were performed to determine the source of differences in the findings obtained from the ANOVA analysis. Cronbach's alpha values were calculated for the reliability of the scales. According to the findings of the study, a statistically significant and positive relationship was found between students' physical education orientation levels and their perceptions of school climate. In particular, strong correlations were identified with the sub-dimensions of student-teacher relationships, justice, and peer relationships. Male students had significantly higher physical education orientation scores compared to female students. Sixth-grade students scored higher than seventh graders in both physical education orientation and school climate. Students who participated in licensed sports activities and those attending schools with a gymnasium obtained higher scores, particularly in certain sub-dimensions of the school climate scale. In conclusion, a positive orientation toward physical education contributes to students' more favorable perceptions of the school environment. It is recommended that educational environments based on physical activity be supported and further developed.