Ortaokul öğrencilerinde yaşam doyumunun yordayıcıları olarak okul iklimi ve okul bağlılığı
School climate and school engagement as predictors of life satisfaction among middle school students
  1. Tez No: 806799
  2. Yazar: MERVE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ortaokul öğrencilerinde yaşam doyumunun, okul iklimi algısı ve okul bağlılığının alt boyutları tarafından yordanıp yordanmadığının incelenmesidir. Bu temel amaç doğrultusunda ortaokul öğrencilerinde yaşam doyumunun cinsiyet, sınıf düzeyi ve akademik başarıya (okuldaki son dönem puanı) göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi araştırmanın alt amaçlarıdır. Araştırma Ankara ilinin yedi farklı ilçesindeki ortaokullarda öğrenim gören 730 öğrenci (371 erkek, 359 kız) ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma için gerekli veriler Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Öğrenci Yaşam Doyumu Ölçeği, Okul İklimi Ölçeği ve Okul Bağlılığı Ölçeği ile toplanmıştır. Ortaokul öğrencilerinin yaşam doyumunun algılanan okul iklimi ve okul bağlılığının alt boyutları tarafından yordanıp yordanmadığı çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Öğrencilerin demografik değişkenlerinden cinsiyetlerine göre, yaşam doyumu puanlarının değişip değişmediğini belirlemek amacıyla bağımsız gruplar için t testi kullanılmıştır. Diğer demografik değişkenlere (sınıf ve akademik başarı) göre, yaşam doyumu puanlarının değişip değişmediğini belirlemek için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul bağlılığı alt boyutları olan bilişsel bağlılık, duygusal bağlılık ve davranışsal bağlılık ile algılanan okul ikliminin ortaokul öğrencilerinin yaşam doyumunun anlamlı yordayıcıları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaşam doyumu düzeylerinin cinsiyet, sınıf düzeyi ve akademik başarıya göre anlamlı şekilde farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine whether life satisfaction differed according to school climate perceptions and the dimensions of school engagement. In line with this main purpose sub-objectives of the study was to determine whether life satisfaction differs according to gender, class level and academik achievement (last term grade) at school. The study was carried out with 730 students (371 male, 359 female) studying at middle schools in seven districts of Ankara. The data for the study were collected with Personal Information Form, The Multidimensional Students' Life Satisfaction Scale, School Climate Survey and School Engagement Scale. Multiple linear regression analysis was used to determine whether perceived school climate and the dimensions of school engagement predicted middle school students' life satisfaction. The independent sample t-test was used to determine whether the life satisfaction scores of the students changed according to their gender, one of the demographic variables. ANOVA was used to determine whether life satisfaction scores changed according to other demographic variables (class level and academik achievement). According to the results of current study, it was concluded that cognitive engagement, emotional engagement and behavioral engagement which are the sub-dimensions of school engagement and perceived school climate were significant predictors of middle school students' life satisfaction. It was determined that life satisfaction levels differed significantly according to gender, class level and academik achievement.