Düzlem çerçevelerin analizi için matris deplasman metodu ile geliştirilmiş program
A Programme developed for the analysis of planar frames by matrix displacement method
  1. Tez No: 95017
  2. Yazar: R. FARUK GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. İRDESEL GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Bu çalışmada Matris Deplasman Metodu'ndan faydalanarak bir yazılım hazırlanmıştır. Önce metodun hesap aşamaları genel bir yaklaşımla incelenmiştir. Hesap aşamaları ana hatlar itibariyle, yapının denge denkleminden sistem rijitlik matrisini oluşturarak bilinmeyenlerin düğüm noktası deplasmanları olması dolayısıyla bunların bulunması ve eleman uç kuvvetlerine ulaşılmasıdır. Bu çalışmanın konusu olan program, düzlem çerçeveler üzerinedir. Çeşitli mesnet durumları (sabit, kayıcı, ankastre kayıcı mesnetler) ve ara moment mafsalları bu programa dahil edilmiştir. Yükler statik karakterli olup Lmertebe Teorisi kabulüne göre program yazılmıştır. Paket programlarda göremediğimiz ara hesapların da matrisyel biçimde görülebildiği gibi bu sonuçlar üzerinde kolayca istenilen değişiklikleri yapmak mümkündür. Örneğin, hesaplanan düğüm noktası yük vektöründe değerleri değiştirebilmek gibi. Program Ms Excel ortamında Visual Basic Programlama Dili desteğiyle programcıklar halinde yazılmıştır. Bazı sayısal uygulamalar program tarafından çözülmüş ve bu uygulamaların sonuçlan Sap 2000 yardımıyla teyid edilmiştir. vır
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a software for planar frames has been developed by help of Matrix Displacement Method. First, computation stages were examined in a general approach. By main titles, solution depends on the construction of the system stiffness matrix and then the calculation of nodal displacements and frame element forces. This software is bounded in planar frames. Various kinds of supports ( such as roller, fixed, pinned, etc) are included in this software. Loads are static and and small deflection theory is assumed. The advantages of this software against most professional programs is that it can display the intermediary operations and results. The user can introduce changes to these intermediary results. Ms Excel Visual Basic Programming Module has been used in developing this program and the results were confirmed by Sap 2000 IX