1975 deprem yönetmeliğine göre boyutlandırılmış ve donatılmış model bir binanın 1997 deprem yönetmeliği koşullarında irdelenmesi
Checking the conditions of 1997 earthquake regulation on a model building which was designed according to 1975 earthquake regulation
  1. Tez No: 95018
  2. Yazar: AHMET HAMDİ GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. NACİ YÜCEFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
IV ÖZET Model binanın statik hesabı iki ayrı şekilde hesaplandı, tik olarak 1975 Deprem Yönetmeliği, TS-500/69 ve Elastik Teori kullanıldı. Daha sonra 1997 Deprem Yönetmeliği, TS-500/84 ve Taşıma Gücü Yöntemi kullanıldı. 1997 Deprem Yönetmeliği'ne göre eşdeğer deprem yükü %56 daha fazla bul«ndu.Taşıma Gücü Yöntemi ve 1997 Deprem Yönetmeliği ile yapılan hesaplamalarda kiriş mesnetlerinde ve zemin kat kolonlarında daha fazla donatı bulundu. Elastik Teori ve 1975 Deprem Yönetmeliği ile yapılan hesaplamalarda kiriş açıklıklarında ve birinci kattan itibaren başlayan kolonlarda daha fazla donatıya rastlandı. 1997 Deprem Yönetmeliği'ne göre kirişlerde ve kolon-kiriş birleşim bölgelerinde kesme güvenliği sağlandı. Sİ ve S4 kolonlarında, kolonların kirişlerden %20 daha güçlü olması koşulu sağlandı. Bu koşul S2 kolonu için x-x, S3 kolonu için y-y deprem doğrultusunda sağlanamadı. Zemin kat ve birinci kat kolonlarının devre dışı kaldığı kabul edilerek, bu kolonlarda 10 cm kalınlığında mantolama yapıldı. Taşıma Gflcfi Yöntemine göre ve 1997 Deprem Yönetmeliği'ne göre taşıyıcı sistem tekrar hesaplandı ve kolon donatıları bulundu. Zemin katta kolon donatı miktarının minimum değere çok yakın olduğu görüldü. Kolonların mantolanmasından sonra, kolonların kirişlerden %20 daha güçlü olması koşulu bütün kolonlarda sağlandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The model building's structural analysis and design has been realized by using two different ways. First, the model building's structural analysis and design has been calculated considering the 1975 earthquake regulation, TS-500/69 and elastic theory. Then, it has been realized considering the 1997 earthquake regulation, TS-500/84 and carrying capacity method. It has been found that the equivalent earthquake load is 56% more by calculating with 1997 earthquake regulation. By using the carrying capacity method and 1997 earthquake regulation, more reinforcement steels are found at the beam supports and at the ground floor columns. By using elastic theory and 1975 earthquake regulation, more reinforcement steels are found at the beam spans and columns beginning from the first storey. According to 1997 earthquake regulation, shearing safety has been realized at the beams and column-beam union zones. At the SI and S4 columns, the condition where the columns are 20% more strengthful than beams, has been realized. This condition has not been realized for S2 column at the X-X earthquake direction and for S3 column at the Y-Y earthquake direction. When the ground floor and first storey are assumed to be cut out, 10 cm covering is made at these columns. According to the carrying capacity method and 1997 earthquake regulation, the structural system has been calculated and column reinforcement steels are found. It has been seen that, the amount of column reinforcement steels is near to the minimum level at the ground floor. After the columns have been covered, the condition where the columns are 20% more strengthful than the beams, has been realized for all columns.