Düzenli egzersiz yapan genç bireylerin antropometrik özellikleri, kassal dayanıklılık ve güç parametrelerinin incelenmesi
Investigation of anthropometric characteristics, muscular endurance and explosive power parameters of young individuals performing regular exercise
- Tez No: 950180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SİBEL ATIŞ TEKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, en az iki yıldır haftada üç gün düzenli egzersiz yapan sağlıklı bireyler ile egzersiz yapmayan sağlıklı bireylerin antropometrik özellikleri, kassal dayanıklılık ve patlayıcı güç parametreleri arasında farklılıklar olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya İstanbul'da ikamet eden, sağlıklı, 18-31 yaşları arasında (yaş ortalaması= 21,2; SS= 3,62) toplam 30 erkek katılmıştır. Sporcu ve sedanter olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Normallik testi için Shapiro-Wilk, grup karşılaştırmaları için ise Mann Whitney-U testi kullanılmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine whether there are differences in anthropometric characteristics, muscular endurance and explosive power parameters between healthy individuals who have been exercising regularly three days a week for at least two years and healthy individuals who have not exercised. Materials and Methods: A total of 30 healthy men between the ages of 18 and 31 (mean age= 21.2; SD= 3.62) residing in Istanbul participated in the study. Two groups were formed as athlete and sedentary. Shapiro-Wilk test was used for normality test and Mann Whitney-U test was used for group comparisons (p0.05).