Yoğun bakım hemşirelerinin iyi ölüm algısı ve manevi destek algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between intensive care nurses' perception of good death and perception of spiritual support
  1. Tez No: 950179
  2. Yazar: SERAP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, yoğun bakım hemşirelerinin, iyi ölüm algısı ve manevi destek algısı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılan tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte nicel bir araştırmadır. Araştırma, Kasım 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde çalışan 119 hemşire ile yürütüldü. Araştırmada veriler, kişisel bilgi formu, iyi ölüm ölçeği, manevi destek algısı ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizi bilgisayar ortamında SPSS paket programı ile değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler (yüzde, frekans, ortalama, standart sapma) ile parametrik testler ve non parametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive, cross-sectional, quantitative study conducted to determine the relationship between intensive care nurses' perception of good death and perception of spiritual support. The study was conducted with 119 nurses working in the intensive care units of Karabük University Training and Research Hospital between November 2023 and January 2024. Data were collected in the study using a personal information form, Good Death scale, and spiritual support perception scale. Data analysis was evaluated using the SPSS package program in a computer environment. Descriptive statistics (percentage, frequency, mean, standard deviation) and parametric and non-parametric tests were used in the evaluation of the data.