Otomobillerde soğutma sistemleri ve örnek bir soğutma sisteminin optimal tasarımı
Cooling systems of vehicles and optimal desing of a sample cooling system
- Tez No: 95020
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM BOĞUÇLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Otomobillerdeki soğutma sistemleri ve soğutma sisteminin optimal tasarımı incelenmiştir.Motorun soğutma sistemi olan radyatörler radyatörü oluşturan parçalar, üretim tarzları, tasarım kriterleri ve tasarım aşamaları ele alınmıştır. Ancak ağırlıklı olarak radyatörün tasarım aşamasındaki süreçlere değinilmiştir. Soğutma sistemlerinin modellenmesi ve analizleri bilgisayar ortamında yazılımlar aracılıyla yapılmaktadır. Sistemin ısıl kapasitesi ve basınç düşümü SAADAT simülasyon programı tarafından gerçekleştirilmekte ve kaba geometri bu sayede belirlenmektedir. Parçanın modellenmesi CATİA tarafından 3 boyutlu yapılmaktadır.3 boyutlu modelleri kullanıp, çevre şartları verilerek akış analizi yapılmakta ve radyatörün giriş, çıkış parçaları bu sonuçlara göre şekil lendilmektedir. Aynı şekilde 3 boyutlu modellerle radyatörün takılacağı aracın yol titreşim kayıtları ve radyatör malzeme bilgisi kullanılarak dayanım ve ömür analizleri yapılmaktadır. Bu analizlerle parçaların optimal kalınlıkları ve geometrileri saptanmaktadır. Radyatör modeli, malzemesi ve bağlantı yerleri kullanarak radyatörün modal analizi yapılmakta ve bu sayede radyatörün kritik frekansları ve davranışları belirlenmektedir. Tüm bu analizler yaklaşım olduğundan analiz ve simülasyon programına bağlı olarak % 95 ila % 80 arasında güvenilirlikleri vardır. Tasarım aşaması bittikden sonra yapılacak prototiplere bu analiz ve simülasyonların sağlaması bunun için testleri yapılacaktır. Akış analizi için hava tüneli, dayanım ve ömür için MAST ( Çok eksenli simülasyon masası) testi ve modal analiz için elastomer testi yapılacaktır. Bu testlerin sonuçlan değerlendirilip analiz ve simülasyonların güvenilirliği değerlendirilecek ve ileride yapılacak analizler için tecrübe olacaktır. Anahtar Kelimeler : Tasarım, Akış Analizi, Dayanım, Ömür, İsıl Kapasite VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cooling systems of vehicles and the optimal designs of these systems are the issues handled in this thesis. Radiators which constitute the cooling systems, components of radiotors, types of production,requests of clients and processes of design are among other issues. However, design processes of radiators are given the main emphasis. Modelling of cooling systems and all analyses are carried out by using software. Thermal capacity of this system and reductions in pressure are executed by SAADAT simulation programme. Through this programme rough geometrical proportions are achieved. Modelling of a component is perlbmed by CAT1A in a three-dimensional mode.Computional Fluids Dynamics is conducted by using three-dimensional models and pointing out environmental conditions. Radiator inlets and outlets are given a shape according to the outcomes of these analyses.Road load data of radiator materials are what determine durability and life of these radiators. Optimal thickness and geometrical design of components are decided according to the analyses mentioned above. After giving dimensions and connections,modal analysis is made. Then critical frequency and probable reactions of radiators are reached. Since these analyses are no more than assumptions,they have a reliability ratio of % 80- 95Protypes will be tested after completing design process and analysis. MAST ( MULTI AXIAL SIMULATION TAM.I') is applied for durability,falique, modnls.For CM) How lest machine is applied. Keywords : Design, CFD, Durability, Fatigue, Thermal Capacity VIII