Yağlı güreş sporcularının duygu durum ve ruminatif düşünce düzeylerinin bilinçli farkınalık üzerindeki rolü
The role of emotional state and ruminative thought levels of oil levels of oil wrestlers on conscious awareness
- Tez No: 950221
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, yağlı güreş sporcularının duygu durumu ve ruminatif düşünce düzeylerinin bilinçli farkındalık üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, duygu durumu, ruminasyon ve bilinçli farkındalık değişkenlerinin yaş, spora başlama yaşı, aylık gelir düzeyi ve ailede sporcu bulunup bulunmama durumuna göre farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Antalya ili merkez ve ilçelerinde yer alan, 17–35 yaş aralığındaki erkek yağlı güreş sporcuları oluşturmaktadır. Örneklem, çalışmaya gönüllü olarak katılan ve sayısı 336 olarak belirlenen sporculardan oluşmaktadır. Verilerin analizinde normallik testi uygulanmış ve normal dağılım gösteren değişkenler için parametrik testler tercih edilmiştir. İki grup arasındaki farkların incelenmesinde bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla grup için ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ruminasyon ile bilinçli farkındalığın alt boyutlarından yargılamama arasında pozitif, farkındalık ve yeniden odaklanma boyutları arasında ise negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Pozitif duygu durumu, farkındalık, yargılamama ve yeniden odaklanma ile pozitif yönde ilişkiliyken; negatif duygu durumu farkındalık ve yeniden odaklanma ile negatif, yargılamama ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Ayrıca yaş ve gelir düzeyi arttıkça sporcuların pozitif duygu durumu ve bilinçli farkındalık düzeyleri yükselmekte, ruminasyon düzeyleri ise azalmaktadır. Ailesinde sporcu bulunan bireylerin farkındalık ve pozitif duygu düzeylerinin daha yüksek, spora erken yaşta başlayan bireylerin ise ruminasyon düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, yağlı güreş sporcularının duygusal ve bilişsel süreçlerini etkileyen psikolojik ve demografik faktörlerin daha iyi anlaşılmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of emotional state and ruminative thinking levels on mindfulness in traditional oil wrestling athletes. Additionally, it investigates whether the variables of emotional state, rumination, and mindfulness differ according to age, age of starting sports, monthly income level, and whether there is an athlete in the family. The population of the study consists of male oil wrestling athletes aged between 17 and 35 residing in the central and district areas of Antalya, Türkiye. The sample includes 336 volunteer athletes who agreed to participate in the study. A normality test was conducted to analyze the data, and parametric tests were used for variables that showed a normal distribution. An independent samples t-test was applied to compare two groups, while a one-way analysis of variance (ANOVA) was used for comparisons involving more than two groups. Pearson correlation analysis was performed to examine the relationships between variables. According to the research findings, rumination showed a significant positive correlation with the non-judging subdimension of mindfulness, and a significant negative correlation with the awareness and refocusing subdimensions. Positive emotional state was positively associated with awareness, non-judging, and refocusing, while negative emotional state was negatively associated with awareness and refocusing, but positively with non-judging. Furthermore, as age and income level increased, athletes' positive emotional states and mindfulness levels increased, while their rumination levels decreased. It was also found that athletes with family members engaged in sports had higher levels of mindfulness and positive emotional states, whereas those who started sports at an earlier age exhibited higher levels of rumination. These findings contribute to a better understanding of the psychological and cognitive processes influenced by psychological and demographic factors in traditional oil wrestling athletes.