Üniversite öğrencilerinde internet kullanımının bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve bilişsel çarpıtmalarla ilişkisi
The relationship between internet use, cognitive emotion regulation strategies and cognitive distortions in university students
  1. Tez No: 950222
  2. Yazar: PINAR GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnternetin hızlı bir gelişim göstermesi ve internet aracılığıyla kullanılan teknolojik araçların günlük hayatı kolaylaştırması, internet kullanımını yaygınlaştırmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde kişiler, evden çıkmadan alışveriş yapabilmekte, çevrim içi platformlarda sosyalleşme fırsatı bulabilmekte ve dijital oyunlar oynayarak vakit geçirebilmektedir. İnternetin sağlamış olduğu faydaların yanı sıra, aşırı ve kontrolsüz bir kullanım sergilenmesi birçok risk etmenini de beraberinde getirmektedir. Bu risk etmeninin en başında şüphesiz ki internetin patolojik kullanımı yer almaktadır. Patolojik internet kullanımı; bireylerin sosyal, akademik ve iş hayatında işlev kaybı yaşaması, internet kullanımında kontrolü yitirmesi ve internete erişilemediğinde rahatsızlık hissetmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Patolojik internet kullanımına ilişkin olarak, hem yurt içi hem de yurt dışı literatürde bilişsel çarpıtmalar ile bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin birbirinden bağımsız olarak incelendiği çalışmalar mevcuttur. Bu bağlamda, araştırmamızda alanyazında genellikle ayrı ayrı ele alınan internet kullanımı ile bilişsel çarpıtmalar ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin bir arada incelenmesi sağlanmıştır. Çalışmanının amacı, üniversite öğrencilerinde internet kullanımının bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve bilişsel çarpıtmalarla ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini, 2023- 2024 Bahar Döneminde İzmir Tınaztepe Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem, toplamda 399 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara çalışma kapsamında Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Testi - Kısa Formu (YİBT-KF), Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) ve Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (BÇÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizi sırasında, araştırma değişkenlerindeki farklılaşmayı belirlemek için Bağımsız Örneklemler t Testi, Fisher Exact Testi ve Kruskal Wallis H Testi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Son olarak, değişkenler arasındaki doğrudan etkilerin tespit edilmesi amacıyla çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, internet kullanımının, bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve bilişsel çarpıtmalar arasındaki ilişkisinin pozitif yönlü olduğu doğrulanmış olup bilişsel çarpıtmalar ile bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin patolojik internet kullanımını anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Bu çalışmanın, internet kullanımı, bilişsel çarpıtmalar ve bilişsel duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişkileri incelemesi sebebiyle alana önemli bir katkı sağlayacağı ve gelecekte yapılacak vaka çalışmalarına değerli bir kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of the internet and the convenience provided by internet-based technological tools in daily life have led to an increase in internet usage. Thanks to advancing technology, individuals can shop without leaving their homes, find opportunities to socialize through online platforms, and spend time playing digital games. In addition to the benefits offered by the internet, excessive and uncontrolled use also brings many risk factors. Among these risks, pathological internet use undoubtedly stands out. Pathological internet use is characterized by a loss of functioning in social, academic, and professional life, a loss of control over internet use, and discomfort when access to the internet is not available. Regarding pathological internet use, there are studies in both national and international literature that examine the relationships between cognitive distortions and cognitive emotion regulation strategies separately. In this context, our study aimed to examine together the relationship between internet use and cognitive distortions, and between internet use and cognitive emotion regulation strategies, which are generally studied separately in the literature. The aim of this study is to examine the relationship between internet use and cognitive emotion regulation strategies and cognitive distortions among university students. The sample of the study consists of students studying at İzmir Tınaztepe University during the Spring Semester of the 2023–2024 academic year. The sample includes a total of 399 participants. As part of the study, participants were given the Informed Consent Form, Sociodemographic Information Form, Young Internet Addiction Test - Short Form (YIAT-SF), Cognitive Emotion Regulation Questionnaire (CERQ), and the Cognitive Distortions Scale (CDS). During data analysis, Independent Samples t-test, Fisher's Exact Test, and Kruskal-Wallis H Test were used to determine differences in research variables. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships between variables. Finally, multiple regression analysis was used to identify the direct effects among the variables.The analyses confirmed that internet use has a positive relationship with cognitive emotion regulation strategies and cognitive distortions. It was also found that cognitive distortions and cognitive emotion regulation strategies significantly predict pathological internet use. This study is considered to make a valuable contribution to the field by examining the relationships among internet use, cognitive distortions, and cognitive emotion regulation strategies, and it is believed that it may serve as a useful resource for future case studies.