Türkiye'deki halk kütüphanesi okuma kulüpleri üzerine bir inceleme
A study on public library reading clubs in Turkey
- Tez No: 950245
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de halk kütüphanelerinde kurulan okuma kulüplerinin bireylerin okuma kültürüne olan etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Doğanhisar İlçe Halk Kütüphanesi Okuma Kulübü örneği üzerinden yola çıkılarak Türkiye genelinde halk kütüphaneleri bünyesinde faaliyet gösteren 17 okuma kulübü kapsam altına alınmıştır. Çalışmada karma yöntem yaklaşımı benimsenmiş; nicel veriler anket yoluyla 126 katılımcıdan, nitel veriler ise 17 kulüp yöneticisiyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Bulgular, okuma kulüplerinin bireylerin kitap okuma alışkanlıklarını geliştirdiği, eleştirel düşünme becerilerini desteklediği, sosyalleşmeye katkı sağladığı ve halk kütüphanelerinin daha aktif kullanımını teşvik ettiği yönündedir. Ayrıca okuma kulüplerinin bireylerin dil, iletişim ve kişisel gelişim alanlarında olumlu etkiler yarattığı tespit edilmiştir. Üyeler, kulüplerin psikolojik ve entelektüel yönden kendilerine katkı sağladığını ifade etmiştir. Halk kütüphanelerinde kurulan bu kulüpler, toplumun farklı kesimlerini bir araya getirerek kültürel katılımı ve kütüphane farkındalığını artırmaktadır. Araştırma sonucunda okuma kulüplerinin halk kütüphanelerinin temel işlevlerini destekleyen güçlü birer araç olduğu ortaya konmuştur. Çalışma, literatürde halk kütüphanelerindeki okuma kulüplerine odaklanan sınırlı sayıda çalışmaya katkı sağlaması açısından da özgün bir nitelik taşımaktadır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, halk kütüphanelerinde kurulan okuma kulüplerinin yaygınlaştırılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması yönünde çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of reading clubs established within public libraries in Türkiye on individuals' reading culture. Based on the case of the Doğanhisar District Public Library Reading Club, the research covers 17 reading clubs operating under public libraries across Türkiye. A mixed methods approach was adopted in the study; quantitative data were collected through a survey administered to 126 participants, while qualitative data were obtained from semi-structured interviews conducted with 17 reading club coordinators. The findings indicate that reading clubs contribute significantly to the development of reading habits, support critical thinking skills, promote social interaction, and encourage more active use of public libraries. Moreover, reading clubs positively influence individuals' language, communication, and personal development. Participants reported psychological and intellectual benefits gained from participation. These clubs, established within public libraries, bring together individuals from diverse backgrounds, increasing both cultural engagement and library awareness. The research demonstrates that reading clubs are powerful tools that support the fundamental functions of public libraries. The study also holds originality due to the limited number of existing studies focusing specifically on reading clubs in the context of public libraries. Based on the findings, several recommendations have been presented to support the expansion and sustainability of such clubs in public libraries.