Okul öncesi öğretmenlerinin eleştirel düşünme ilemesleki öz yeterlilik düzeyleri ilişkisinin incelenmesi
- Tez No: 950246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU AYDIN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin eleştirel düşünme becerileri ile öğretmen öz yeterlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmada, İstanbul ilinde farklı kurum türlerinde (devlet, özel, yerel yönetimler) görev yapan 242 okul öncesi öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği ve Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin eleştirel düşünme düzeyleri ve öğretmen öz yeterlik puanları arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişkiler tespit edilmiştir. Özellikle“öz düzenleme”ve“öz denetim”gibi eleştirel düşünme alt boyutlarının öğretmen öz yeterliği üzerinde yordayıcı etkileri olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, öğretmenlerin öz yeterlik düzeylerinin yaş, mesleki kıdem ve kurum türüne göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı; yalnızca“kendine güven”alt boyutunda kurum türüne bağlı anlamlı bir fark bulunduğu saptanmıştır. Araştırmanın sonuçları, okul öncesi öğretmenlerinin eleştirel düşünme becerilerinin mesleki yeterlik algılarını etkileyebileceğini ortaya koymakta ve bu bağlamda öğretmen yetiştirme programları ile hizmet içi eğitim uygulamalarında eleştirel düşünme becerilerinin daha güçlü biçimde desteklenmesi gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' critical thinking skills and their self-efficacy levels. Employing a correlational survey model, which is a quantitative research design, the study was conducted with 255 preschool teachers working in public, private, and municipal early childhood education institutions in Istanbul. Data were collected using the Critical Thinking Disposition Scale and the Teacher Self-Efficacy Scale. The findings revealed a significant and positive relationship between teachers' critical thinking tendencies and their selfefficacy scores. In particular, the sub-dimensions of“self-regulation”and“selfmonitoring”within critical thinking were found to be significant predictors of teacher self-efficacy. Additionally, teacher self-efficacy levels did not differ significantly based on variables such as age, years of professional experience, or type of institution; however, a significant difference was observed in the“self-confidence”sub-dimension with respect to institution type. These results suggest that preschool teachers' critical thinking skills may influence their perceptions of professional competence. In this regard, the study highlights the need to strengthen critical thinking components within teacher education programmes and in-service training initiatives.