Öğretmenlerin bakış açısından okul yöneticilerinin karanlık liderlik davranışları
The dark leadership behaviors of the school administrators from the perspectives of the teachers
- Tez No: 950244
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİYE AYŞE BALCI KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada, kamu okullarında görev yapmakta olan öğretmenlerin bakış açısından okul yöneticilerinin karanlık liderlik davranışlarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Öğretmelerin görüşlerinin derinlemesine incelenebilmesine olanak sağlaması sebebiyle bu araştırma nitel araştırma yöntemlerinden temel nitel araştırma deseni ile tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu belirlemek üzere amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu 2024 – 2025 eğitim öğretim yılında Mersin ili merkez ilçelerinde (Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir) bulunan farklı kademelerden kamu okullarında görev yapmakta olan, farklı kıdem düzeylerine sahip vearaştırmaya katılmaya gönüllü olan 29 öğretmenden oluşmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formuaracılığıyla elde edilen verileriçerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Katılımcıların görüşlerine göre, okul yöneticilerinin karanlık liderlik davranışları adaletsiz ve kayırmacı davranışlar, otoriter davranışlar, baskıcı davranışlar, meslek etiğine aykırı davranışlar ve çıkarcı davranışlar olmak üzere beş tema şeklinde incelenmiştir. Okul yöneticilerinin karanlık liderlik davranışlarının okuldaki karar süreçleri, öğretmenlerin görev dağılımları, denetleme süreçleri, insan ilişkileri ve öğretmenlerin izin işlemlerisüreçlerinde ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin duygusal sorunlar yaşamaları ve kaçınma davranışı sergilemeleri, okul yöneticilerinin karanlık liderlik davranışlarının öğretmenlere yansımaları olarak ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin, okul yöneticilerinin bu davranışlarıyla baş etme stratejileri, pasif tepkiler vererek baş etme, tepkisel davranışlar sergileyerek baş etme ve destek alarak baş etme olmak üzere üç kategori şeklinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the dark leadership behaviors of the school administratorsfrom the perspectives of the public school teachers. Owing to the enabling the examination to be carried out thoroughly, this research is conducted using the basic qualitative research designas a part of the qualitative research method. The study group of this research chosen by purposeful sampling method is defined as the 29 volunteer public school teachers who has different professional senioritiesat different levels working in the central districts of Mersin (Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir) in 2024 – 2025 Education year. The data acquired by the semi-structured interview form prepared by the researcher has been examined by using content analysis method.According to the participants' views, the dark leadership behaviors of the school principals have beenanalyzed in five categories as unfair behaviors and favoritism, authoritarian behaviors, coercive behaviors, unprofessional behaviors and self-interested behaviors. It has been identified that school administrators' dark leadership behaviors manifest themselves in decision-making processes in school, the distribution of teachers' task, the supervision processes, interpersonal relations and the management of teachers' leave procedures. Teachers' experiencing emotional problems and exhibiting avoidance behaviors have emerged as the reflections of the school administrators' dark leadership behaviors on teachers. Teachers' coping strategies with the school administrators' dark leadership behaviors have been analyzed in three categories as coping by passive responses, coping by exhibiting responsive behaviors and coping by getting support.