Etkileşimli sergi tasarımında artırılmış gerçeklik uygulamaları
Augmented reality applications in interactive exhibition design
- Tez No: 950267
- Danışmanlar: DOÇ. ATİLA IŞIK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, etkileşimli sergileme biçimlerinde artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin kullanım olanaklarını incelemektedir. Dijitalleşmenin sanat ve tasarım üzerindeki etkisi gün geçtikçe daha belirgin hâle gelirken, sergileme mekânlarında da yeni deneyim alanları yaratılmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın amacı, artırılmış gerçeklik teknolojisinin sanat eserlerinin sunumuna ve izleyiciyle kurduğu etkileşime nasıl katkı sağladığını araştırmaktır. Tez kapsamında hem teorik hem de uygulamalı bir yöntem izlenmiştir. Literatür taraması ile artırılmış gerçekliğin sanattaki yeri belirlenmiş, ardından geliştirilen bir mobil AR uygulaması üzerinden örnek bir sergileme modeli tasarlanmıştır. Bu uygulama ile izleyicilerin sergi içinde aktif katılım göstermesi, mekânla kurdukları ilişkinin yeniden tanımlanması hedeflenmiştir. Uygulamanın tasarım süreci etkileşim tasarımı, kullanıcı deneyimi ve arayüz tasarımı gibi temel bileşenler göz önünde bulundurularak planlanmıştır. Sonuç olarak artırılmış gerçekliğin, izleyici-sanat eseri-mekân üçgeninde yeni bir deneyim düzlemi sunduğu; sanat üretim ve sunum biçimlerinde dönüşüm yarattığı gözlemlenmiştir. Bu yönüyle çalışma, çağdaş sanat ortamında dijital teknolojilerin sunduğu imkânlarla birlikte sanat ve tasarım ilişkisine katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of augmented reality (AR) technology in interactive exhibition practices. As digitalization increasingly influences art and design, new experiential spaces are also being created within exhibition environments. In this context, the aim of the study is to explore how AR technology contributes to the presentation of artworks and the interaction they establish with viewers. A combined theoretical and practical methodology was adopted. Through a literature review, the role of augmented reality in contemporary art was identified, followed by the design of a sample exhibition model using a custom-developed mobile AR application. The application was intended to foster active audience participation within the exhibition and to redefine their relationship with the space. The design process of the application was planned with consideration of fundamental components such as interaction design, user experience, and interface design. As a result, it was observed that augmented reality offers a new layer of experience within the triangle of viewer-artwork-space, creating a transformation in the modes of art production and presentation. In this regard, the study aims to contribute to the relationship between art and design by utilizing the possibilities offered by digital technologies in contemporary art environments.