Etkileşimli sergilerin sergileme ve tasarım tekniklerinin incelenmesi
Analyzing of the exhibition and design techniques of the interactive exhibitions
  1. Tez No: 775569
  2. Yazar: ÖZGE KALYONCU FIRAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ERİM GÜLAÇTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Erken dönem insanının içgüdüsel sergileme eylemi, günümüzde farklı yaklaşımlarla bilinçli bir tasarıma dönüşmüştür. Geçmişten günümüze gelişen teknoloji ile birlikte sergileme mekânları eser-izleyici-mekân iletişiminin çift yönlü gerçekleşmesi için çabalamıştır. Müze ve sanat galerileri gibi sergileme mekanları, sergileme yöntemi olarak; sanal ve artırılmış gerçeklik, yapay zekâ, hologram ve simülasyon teknolojileri, metaverse ve NFT'ler, çok dokunuşlu ekranlar, haptic dokunsal teknolojiler ile üç boyutlu projeksiyon sistemlerini kullanarak etkileşimli sergiler tasarlamıştır. Sergileme mekânların nitelikleri ile sergilemenin tasarım teknikleri, serginin etkileşim tasarımı bağlamında belirleyici öğeler olmuştur. Sergilerde yer alan dokunmatik ekranlar gibi interaktif sistemlerin etkileşim tasarımında, kullanıcı deneyimine dayalı kullanıcı arayüzü tasarımları yapılmaktadır. Tasarımcı ve sanatçıların yaratıcı sınırlarıyla gerçekleştirilen ve bir tasarım düşüncesi temelinden doğan etkileşim tasarımı ile günümüzde birçok teknoloji tabanlı interaktif sergiler gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda gerçekleşen etkileşimli sergilerin altında, empati kurma, tanımlama, fikir üretme, prototip oluşturma ve test süreçlerinden geçen bir tasarım düşüncesi yatmaktadır. Betimsel literatür taramasına dayalı bu çalışmada; sergileme, teknoloji, etkileşim ve tasarım kavramlarının ilişkisi ele alınarak etkileşimli sergilerin sergileme ve tasarım teknikleri incelenmiştir. Sergileme mekânlarındaki etkileşimli alanlar, seçilen örnekler üzerinden irdelenirken; sergileme mekânlarının çağdaş dönüşümünün izleyici ile ilişkisine değinilmiştir. Bu çalışmada, dijital dönüşüm ile birlikte sanat kurumlarının gerçekleştirdiği etkileşimli uygulamaları, yeni yaratıcı süreçleri, sunum yöntemlerini ve deneyim tasarımlarını ortaya koymak ve bu dönüşümün ziyaretçi deneyimi üzerindeki etkisini inceleyerek literatüre katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The instinctive act of exhibition of early human beings have turned into a conscious design with different approaches today. With the developing technology from past to present, exhibition spaces have endeavored to realize the two-way communication of artwork-viewer-space. Exhibition spaces such as museums and art galleries have designed interactive exhibitions using virtual and augmented reality, artificial intelligence, hologram and simulation technologies, metaverse and NFTs, multi-touch screens, haptic technologies and three-dimensional projection systems as exhibition methods. The qualities of the exhibition spaces and the design techniques of the exhibition were the determining elements in the context of the interaction design of the exhibition. In the interaction design of interactive systems such as touch screens in exhibitions, user interface designs are made based on user experience. Today, many technology-based interactive exhibitions are realized with interaction design, which is realized with the creative limits of designers and artists and arises from the basis of a design idea. Underlying the interactive exhibitions realized in this context is a design idea that goes through the processes of empathizing, defining, generating ideas, prototyping and testing. In this study based on a descriptive literature review, the relationship between the concepts of exhibition, technology, interaction and design has been adressed and the exhibition and design techniques of interactive exhibitions have been examined. While examining the interactive spaces in exhibition spaces through selected examples; the relationship between the contemporary transformation of exhibition spaces and the audience has been addressed. In this study, it is aimed to reveal the interactive applications, new creative processes, presentation methods and experience designs carried out by art institutions with digital transformation and to contribute to the literature by examining the effect of this transformation on the visitor experience.