Parmak kesilerinde uygulanan dijital blok yöntemlerinin uzun dönem analjezi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the long-term analgesic efficacy of digital block techniques applied in finger lacerations
  1. Tez No: 950274
  2. Yazar: MEHMET PAŞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT GÜNGÖRER, UZMAN EMİNE SARCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: Parmak kesileri, acil servis başvurularının en yaygın nedenlerinden biri olarak öne çıkmaktadır. Bu yaralanmaların primer süturasyonu sırasında etkin analjezi sağlamak için çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Son yıllarda, dijital sinir blokajı yöntemleri(DSB), hem uygulama kolaylığı hem de etkili ağrı kontrolü sağlaması nedeniyle klinik uygulamalarda daha sık tercih edilmektedir. Bu çalışma, farklı dijital blokaj yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesini ve bu tekniklerin birbirine üstünlüklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Metodoloji: Bu çalışma prospektif gözlemsel bir çalışmadır. 1 Haziran 2023 ve 1 Haziran 2024 tarihleri arasında acil servise parmak kesisi ile gelen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalar acil servise geldikten sonra, hastaların grup dağılımı, bilgisayar destekli dijital sinir blok randomizasyon yöntemi ile belirlendi (https://www.randomizer.org/). Randomizasyon sıralaması, hasta başvurularından önce kapalı ve sıralı zarflar içine yerleştirilmiş şekilde hazırlandı. Zarflar sırasıyla açılarak her hastanın ait olacağı grup belirlendi. Bu şekilde yapılan randomizasyon ile hastalar 3 gruba ayrıldı. Araştırmacılar hastalara hangi tekniğin yapıldığını bilmeden 0 15 ve 60. Dakikada Vizüel Analog Skala(VAS) ve Wong Baker Yüz Ağrı Değerlendirme Ölçeği(WB) ağrı skorlarını kaydetti. 24 saat içerisinde de hastaların kullandıkları ek analjezik ihtiyaçlarını zaman doz ve yan etki olarak analiz etti. Uygun istatistiksel yöntemlerle sonuçlar yayınlandı. Bulgular: Çalışmada her bir blokaj yöntemi için sütürasyon sürecinde 0. dakika, 15. dakika ve 60. dakika olmak üzere VAS ve WB hesaplanmış ve 0. dakika için sırasıyla Grup A Grup B ve Grup C'de Vizüel Analog Skalanın ortanca değeri 4, 2 ve 3 olarak bulunmuştur. Bu değerler arasında istatistiksel bir fark yoktur. 15. dakika için sırasıyla VAS ortanca değeri 1, 0 ve 2 olarak bulunmuştur. Bu değerler arasında da istatistiksel fark bulunmamıştır. 60. dakika VAS ortanca değerleri Grup A, Grup B ve Grup C'de 0, 0 ve 0 olarak bulunmuş ve aralarında istatistiksel bir fark bulunmamıştır. WB 0. Dakika için Grup A, B ve C için ortanca değerler sırasıyla 4, 2 ve 2'dir ve istatistiksel fark gözlenmemiştir. 15. dakika WB için ortanca değer sırasıyla 0, 0 ve 0 dır ve istatistiksel fark yoktur. 60. dakika WB ortanca değerler de sırasıyla Grup A, B ve C'de ortanca değerler 0, 0 ve 0'dır ve istatistiksel fark yoktur. Çalışmamızda her üç grup için de analjezik alım süresinin ortalama değerleri sırasıyla Grup A, B ve C'de 5.67, 7.13 ve 6.88'dir ve istatistiksel olarak fark gözlenmemiştir. Sonuç: Bu çalışma, parmak yaralanmalarında uygulanan farklı DSB tekniklerinin analjezik etkinlik, kurtarma tedavi ihtiyacı ve işlem sonrası analjezik kullanımı açısından benzer sonuçlar verdiğini ortaya koydu. Elde edilen bulgular, çoklu enjeksiyon gerektiren tekniklerin yerine, daha az invaziv olan tek enjeksiyon yöntemlerinin tercih edilebilirliğini desteklemektedir. Özellikle minimal iğne girişiyle yeterli analjezi sağlanabilmesi, hasta konforunu artırmakta ve uygulayıcı açısından işlemi daha pratik hale getirmektedir. Bu yönüyle çalışmamız, DSB uygulamalarında enjeksiyon sayısının azaltılmasının güvenli ve etkili olabileceğine dair klinik uygulamaya yönelik değerli bir öneri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Finger lacerations are among the most common types of trauma presenting to the emergency department. Various analgesia methods are used during the suturing of these injuries. One of the increasingly utilized methods in recent times is digital nerve blockade. In this study, the effectiveness and superiority of three different digital block techniques used were evaluated. Methodology: This study is a prospective observational study. Patients who presented to the emergency department with finger lacerations between June 1, 2023, and June 1, 2024, were included in the study. Upon arrival at the emergency department, the patients' group assignments were determined using a computer-assisted digital nerve block randomization method (https://www.randomizer.org/). The randomization sequence was prepared in advance and placed into sealed, sequential envelopes before patient admissions. The envelopes were opened in order to determine each patient's assigned group. Through this randomization method, patients were divided into three groups. Researchers, blinded to the technique performed on the patients, recorded VAS and WB pain scores at 0, 15, and 60 minutes. Within 24 hours, the patients' need for additional analgesics was analyzed in terms of time, dose, and side effects. The results were published using appropriate statistical methods. Results: In the study, Visual Analog Scale (VAS) and Wong-Baker Faces Pain Rating Scale (WB) were calculated for each blockade method at 0, 15, and 60 minutes during the suturing process. For the 0-minute mark, the median Visual Analog Scale values were found to be 4, 2, and 3 for Group A, Group B, and Group C, respectively. There was no statistically significant difference between these values. For the 15-minute mark, the median VAS values were found to be 1, 0, and 2, respectively. No statistically significant difference was found between these values either. At the 60-minute mark, the median VAS values for Group A, Group B, and Group C were 0, 0, and 0, respectively, and no statistically significant difference was found between them. For the WB at the 0-minute mark, the median values for Group A, B, and C were 4, 2, and 2, respectively, and no statistically significant difference was observed. For the 15-minute WB, the median values were 0, 0, and 0, respectively, and there was no statistically significant difference. At the 60-minute WB, the median values for Group A, B, and C were also 0, 0, and 0, respectively, and no statistically significant difference was found. In our study, the mean analgesic intake times for all three groups were 5.67, 7.13, and 6.88 for Group A, B, and C, respectively, and no statistically significant difference was observed. Conclusion: This study demonstrated that different DNB techniques applied in finger injuries yield similar results in terms of analgesic efficacy, the need for rescue treatment, and post-procedural analgesic use. The findings support the preference for less invasive single-injection methods over techniques requiring multiple injections. In particular, the ability to achieve adequate analgesia with minimal needle insertion enhances patient comfort and makes the procedure more practical for the clinician. In this regard, our study offers a valuable clinical recommendation, suggesting that reducing the number of injections in DNB procedures may be both safe and effective.