İmge mekân: Yuvarlak ev
Imagery space: The round house
  1. Tez No: 950275
  2. Yazar: ÜMMÜHAN YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. NECLA RÜZGAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapıt sanatçının içi ile dışı arasındaki derin ve karmaşık ilişkinin tezahürüdür. Bu tezahürün sanatçının ortaya koyduğu yeni bir varoluş olduğu söylenebilir. Sanatçı duyumsar ve dönüştürür. Dönüşüm bir 'yer'de meydana gelir. Bu yer/mekân imgesel bir yapıdır. Tez metninde bu yapı ev metaforuyla ele alınmıştır. Adı Yuvarlak Ev'dir. Metnin Sanatçı ve İmgesi isimli ilk bölümünün üzerine inşa edilmiştir. Bir hatırlama mekânı, düşünce yeri, duyumsama alanı olarak kurgulanmıştır. Oluşturulurken nesnel bilgilerin yanında metaforlardan ve hikayelerden yararlanılmıştır. Sanat yapıtı sözle anlatılandan fazlasıdır, ona sözcüklerle değil sezgilerle yaklaşılmalıdır varsayımıyla ilerlenmiştir. Burada sözü geçen hikâyeler, yapıtların değil yaratım sürecinde bilinçdışından gelen imgelerinin hikayesidir.
Özet (Çeviri)
The work is the manifestation of the artist's deep and complex relationship between inside and outside. This manifestation can be said to be a new existence created by the artist. The artist senses and transforms. The transformation occurs in a 'place'. This place/text/space is an imaginary structure. In the thesis text, this structure is handled with the metaphor of a house. Its name is Round House. It is built on the first chapter of the text titled The Artist and Her Image. It is constructed as a place of remembrance, a place of thought, a space of sensation. In addition to objective information, metaphors and stories were utilized in its creation. The work of art is more than what is told in words, it is approached with the assumption that it should be approached with intuition rather than words. The stories mentioned here are not about the artworks themselves, but about the stories of the images that emerged from the unconscious during the creative process.