Yokluğunda bir baba imgesini yeniden düşünmek
Rethinking the image of the father in his absence
- Tez No: 950273
- Danışmanlar: PROF. NECLA RÜZGAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, baba figürünün yokluğunun kız çocukları üzerindeki etkisini incelerken, bu durumun sanattaki yansımalarını araştırmaktadır. Kız çocuğu özelinde baba imgesinin zihinsel ve ruhsal düzeyde nasıl inşa edildiği ele alırken baba-kız ilişkisinin kimlik gelişiminde, toplumsal ve kültürel temsillerde nasıl şekillendiğini psikanalitik kuramlar aracılığıyla sorgulamaktadır. Bu kuramsal temelden hareketle, bir baba arketipi örneği olarak Zeus'un kızlarıyla ilişkileri üzerinden baba-kız ilişkisine dair tarihsel bir bakış açısı ortaya konmuştur. Ardından beş kadın sanatçının (Shigeko Kubota, Jananne Al-Ani, Frida Kahlo, Louise Bourgeois ve Tracey Emin) kendi babalarıyla ilişkilerine odaklanan eserleri incelenmiş, babanın yokluğunun sanatta imgelerle temsil edilebildiği görülmüştür. Kişisel hikâyeden ilhamla oluşturulan bu tez, baba imgesini yokluk üzerinden yeniden düşünmeyi ve bu yokluğu ele alan sanatsal üretimleri görünür kılmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the impact of the absence of the father figure on daughters, while also examining how this absence is reflected in art. Focusing specifically on the experience of the daughter, it investigates how the paternal image is constructed on both mental and emotional levels, and how the father-daughter relationship shapes identity development as well as social and cultural representations, through the lens of psychoanalytic theory. Building on this theoretical foundation, the study presents a historical perspective on the father-daughter relationship by examining the figure of Zeus in Greek mythology as a paternal archetype and his relationships with his daughters. Subsequently, the works of five women artists — Shigeko Kubota, Jananne Al-Ani, Frida Kahlo, Louise Bourgeois, and Tracey Emin — are analyzed, focusing on their personal relationships with their fathers, revealing how paternal absence can be represented through imagery in art. Inspired by a personal narrative, this thesis aims to reconsider the paternal image through the notion of absence and to make visible the artistic productions that engage with this absence.