Hukuk fakültesi öğrencilerinde duygusal zeka ve algılanan stres düzeyinin etik karar verme ile ilişkisi
The relationship between emotional ıntelligence, perceived stress levels, and ethical decision making among law faculty students
  1. Tez No: 950288
  2. Yazar: HAFİZE İPEK BALIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, hukuk fakültesi öğrencilerinin duygusal zekâ, algılanan stres düzeyi ve etik karar verme arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Duygusal zekâ, bireylerin duygularını anlama, yönetme ve başkalarıyla sağlıklı ilişkiler kurma becerilerini ifade ederken, algılanan stres düzeyi, bireylerin stres faktörlerini nasıl algıladıklarına dair bir göstergedir. Etik karar verme ise bireylerin ahlaki ikilemler karşısında doğru ve adil kararlar alabilme yeteneğini ifade etmektedir. Araştırmada, gönüllülük esasına dayalı olarak farklı üniversitelerden hukuk fakültesi öğrencileri yer almıştır. Veriler, çevrimiçi anket yoluyla toplanmış ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada, duygusal zekâ ve algılanan stres düzeyinin etik karar verme ile ilişkili olduğu hipotezi test edilmiştir. Bu çalışma, hukuk fakültesi öğrencilerinin etik karar verme süreçlerinde duygusal ve psikolojik faktörlerin önemini ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma sonuçlarının, etik eğitim programlarının geliştirilmesi ve öğrencilerin duygusal farkındalıklarının artırılması açısından katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu bağlamda, bireylerin duygusal zekâ düzeylerinin ve stres algılarının etik karar verme süreçlerine olan etkilerini anlamaya yönelik yeni bir bakış açısı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between emotional intelligence, perceived stress levels, and ethical decision-making among law students. Emotional intelligence refers to individuals' abilities to understand and manage their emotions while building healthy relationships. Perceived stress level indicates how individuals perceive and respond to stress factors. Ethical decision-making represents the ability to make fair and morally appropriate decisions in the face of ethical dilemmas. The research involved law students from various universities who participated voluntarily. Data were collected through an online survey, and the relational survey model was employed for analysis. The study tested the hypothesis that emotional intelligence and perceived stress levels are associated with ethical decision-making. This research seeks to highlight the significance of emotional and psychological factors in the ethical decision making processes of law students. The findings are expected to contribute to the development of ethics education programs and to enhance students' emotional awareness. In this context, the study offers a new perspective on understanding how emotional intelligence and perceived stress influence ethical decision-making processes.