Geç ergenlik döneminde prososyal davranış, sosyal kaygı düzeyi ve öngörülemezlik inançları: Doğrusal tahmin modeli
Prosocial behavior,social anxiety level and beliefs in unpredictability in late adolescene: A linear prediction model
  1. Tez No: 950289
  2. Yazar: ÇAĞLA DİLARA SİPAHİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAHRAMAN KIRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı geç ergenlik dönemindeki üniversite öğrencilerinin prososyal davranışları üzerinde sosyal kaygı düzeyi ve öngörülemezlik inançlarının etkisinin incelenmesindir. Araştırmanın örneklemini 18-25 yaşları arasındaki 168'i kadın 52'si erkek olmak üzere 220 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler katılımcılardan Demografik Bilgi Formu, Yetişkin Prososyallik Ölçeği, Öngörülemezlik İnançları Ölçeği ve Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ile elde edilmiştir. Veriler IBM SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada normal dağılıma uygunluğu saptamak amacıyla iç tutarlılık analizleri yapılarak çalışmaya uygunluğu tespit edilmiştir. Verilere bağımsız örneklem T testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), çoklu doğrusal regresyon analizi, Pearson ve Spearman testleri uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen demografik bilgilere göre bireylerin cinsiyetinin prososyallik eğilimini ve sosyal kaygı düzeylerini etkilediğine ulaşılmışmıştır. Çalışma sonucunda sosyal kaygı ve öngörülemezlik inançları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ek olarak prososyal davranışlar ile öngörülemezlik inançlarının sosyal kaygı üzerinde yordayıcı rolünün incelenmesi amacıyla çoklu doğrusal regresyon analiz yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda öngörülemezlik inançlarının sosyal kaygıyı yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of social anxiety levels and beliefs about unpredictability on prosocial behaviors in university students during late adolescence. The sample of the study consists of 220 university students, 168 females and 52 males, aged between 18 and 25. Data were collected using the Demographic Information Form, the Adult Prosociality Scale, the Unpredictability Beliefs Scale, and the Liebowitz Social Anxiety Scale. The data were analyzed using IBM SPSS 26.0 software. To determine the suitability for the study, internal consistency analyses were performed to assess normal distribution. Independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), multiple linear regression analysis, Pearson, and Spearman tests were applied to the data. According to the demographic information obtained from the participants, it was found that gender affects prosocial tendencies and social anxiety levels. The study concluded that there is a positive relationship between social anxiety and unpredictability beliefs. Additionally, a multiple linear regression analysis was conducted to examine the predictive role of prosocial behaviors and unpredictability beliefs on social anxiety. The analysis revealed that unpredictability beliefs significantly predicted social anxiety.