6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu öncesi ve sonrasında Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği
Occupational health and safety in Türkiye before and after the Occupational Health and Safety Law No. 6331
  1. Tez No: 950287
  2. Yazar: VOLKAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR SERCAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, History, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Temel olarak iş sağlığı ve güvenliği kavramı Sanayi İnkılabı ile birlikte doğmuştur. Fakat bununla birlikte klasik usullerle üretim yapılan dönemlerde de basit anlamda iş ve işçi güvenliğinden bahsetmek mümkündür. Nitekim zaman zaman işçilerin verimini artırmak için yüksek kalorili besinlerle beslenme tavsiye edilmiş, zaman zamanda ortamdaki tozlardan işçileri korumak amacıyla maske takılması önerilmiştir. İş güvenliği alanında yaşanan bu tarz ufak gelişmeler, Sanayi İnkılabından sonra hızlanmış ve günümüzdeki modern anlamda iş sağlığı ve güvenliği bilimini ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmamın amacı ülkemiz açısından 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunun önemini ortaya koymaktır. Çalışma yapılırken literatür taraması kullanılmıştır. Çalışmamın neticesinde ülkemizdeki iş güvenliği alanındaki kurum ve kuruluşlar ile yürürlükteki mevzuatın tüm paydaşlar açısından ne denli gerekli olduğu ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basically, the concept of occupational health and safety was born with the Industrial Revolution. However, it is also possible to talk about occupational and worker safety in a simple sense in periods when production was carried out with classical methods. Indeed, from time to time, it was recommended to eat high-calorie foods to increase the efficiency of workers, and sometimes it was recommended to wear masks to protect workers from dust in the environment. Such small developments in the field of occupational safety accelerated after the Industrial Revolution and revealed today's modern occupational health and safety science. The purpose of this study is to reveal the importance of the Occupational Health and Safety Law No. 6331 for our country. Literature review was used during the study. As a result of my study, it was tried to reveal how necessary the institutions and organizations in the field of occupational safety in our country and the legislation in force are for all stakeholders.