Türk hava subay eğitim ve öğretim modelinin eğitim programları üzerinden analizi
Analysis of the turkish air force officer training and education model through educational programs
  1. Tez No: 950297
  2. Yazar: PINAR YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Türk Hava Kuvvetleri'nde subay yetiştirilmesine yönelik uygulanan eğitim ve öğretim modelini, eğitim programları üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır. Hava subaylarının akademik ve askeri yetkinliklerini sistematik biçimde kazanmalarını amaçlayan bu modelin izlediği gelişim çizgisi, ders programlarının ve sürelerinin değişimi, öğretim üyeleri ve öğrenci nitelikleri incelenmiştir. Çalışma profesyonel askeri eğitimin basamaklarını oluşturan askeri lise, harp okulu ve harp akademisini ele almış olsa da odağında subay eğitiminde ana okul olan Harp Okulu bulunmaktadır. Araştırmada, tarihsel süreçte Türk Hava Subay Eğitim Modeli'nin geçirdiği evrim, program yapıları ve uygulama yöntemleri detaylı şekilde ele alınmıştır. Ulusal güvenlik gereksinimleri ve uluslararası askeri standartlar doğrultusunda şekillenen program içeriklerinden doküman incelemesi yoluyla elde edilmiş verilerin betimsel analizle sunulduğu çoklu durum araştırması yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca dost ve müttefik ülke subaylarının bu modele dâhil edilmesiyle, eğitim sürecinin çok uluslu askeri iş birliği açısından taşıdığı önem de ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda, Türk Hava Kuvvetleri subaylarının eğitim sürecinin sadece akademik bilgi değil, aynı zamanda liderlik, etik, takım çalışması ve harekât odaklı düşünme becerileri geliştirmeyi hedefleyen bütüncül bir yapıya ayak uydurmak için periyodik olarak dönüştüğünü göstermektedir. Elde edilen bulgular, askeri eğitim sistemlerinin çağın ihtiyaçları doğrultusunda nasıl şekillendiğine ışık tutacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the education and training model utilized for the development of Turkish Air Force officers through its educational programs. It investigates the developmental trajectory of this model, designed to ensure that air officers systematically acquire both academic and military competencies. The research explores changes in curricula, program durations, faculty qualifications, and student profiles. While the study primarily focuses on the military high school, air academy, and staff college—essential components of professional military education—greater emphasis is placed on the Air Force Academy, which serves as the cornerstone of officer education. This study examines the evolution of the Turkish Air Officer Education Model throughout its historical development, focusing on program structures and implementation methods in detail. Utilizing a multiple case study approach, data obtained through document analysis of the program contents, shaped to align with national security requirements and international military standards, are presented through descriptive analysis. Additionally, the significance of the education process is highlighted, particularly in relation to multinational military cooperation, as it incorporates officers from allied nations into this model. The findings of this study indicate that the education models for Turkish Air Force officers have undergone periodic transformations to maintain a comprehensive approach that cultivates not only academic knowledge but also leadership, ethics, teamwork, and operational thinking skills. These insights reveal how military education systems adapt in response to contemporary demands.