Ebü'l-leys es Semerkandî'nin Tefsirü'l-Kurân'ında kırâat olgusu: Fâtiha ve Bakara sûreleri örnekliğinde
The phenomena of recital in the Tafsirul-Qur'an of ebü'l-leys es semerkandî: In the example of sura Fatiha and Baqarah
  1. Tez No: 950296
  2. Yazar: ESMA ŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHMUS ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıraat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Allah'ın kullarına olan ikramlarından biri de Kur'ân-ı Kerim'dir. İlahi hitabın (Kur'ân) mesajını anlama ve kavramada büyük katkısı olan ilimlerin başında tefsir ilmi yer alır. Tefsir ilmi; vahyin anlamını, yorumunu, bağlamını derin ve ince nüanslarla inceleyen ilmin diğer adıdır. Buna binaen Allah'ın hitabı olan Kur'ân'ın vermek istediği mesajı anlamak isteyen herkes için tefsir alanında yapılan çalışmalar, Kur'ân'ı doğru bir biçimde anlama, kavrama, hayata taşımanın bir nevi anahtarı hükmündedir. Kur'ân yalnızca bir metin değil hidayet isteyen herkes için rehberdir. Onun derin manalarına vakıf olmak isteyenler, gönderiliş amacını idrak etmek isteyenler onun; tarihi bağlamını, dilini, sahih olan kaynakları dikkate almalıdır. Bu sadece yüzeysel bir okuma ile değil, Kur'ân'ın bağlamını, dilini, arka planını göz önünde bulundurarak derinlemesine bir anlayış geliştirmek durumundadır. İşte bu noktada tefsir ilmi bu sürece ivme kazandırarak serencamı kolaylaştırır ve okuyucuların bu mesajı en iyi şekilde anlamalarına imkân tanır. Zira tefsir ilmi âyetleri açıklayan, manayı derin bir şekilde ele alan bir bilim dalıdır. Kur'ân ilimlerine duyulan ilginin bireylerin entelektüel, manevi gelişimleri adına önemli bir adım olduğu ifade edilebilir. Kur'ân'ı anlamak, kavramak, bu sahada bilgi edinmek, insanların ruhsal, düşünsel manada gelişmelerine imkân tanır. Ebû'l- Leys es-Semerkandî'nin tefsirinde kırâatlere nasıl yaklaştığı, kırâatleri ele alış biçimleri gibi konuların incelendiği çalışmamız, müfessirimizin kırâatleri analiz ederken dikkat ettiği kriterleri, kırâatlerin manasını, tefsir ilmi bakımından ele alınış biçimini konu edinmektedir. Tezimiz ayrıca mevzubahis konuların bu ilim zemininde değerlendirilmesi, farklı kırâatlerin farklı yorumlarına izahlar getirmenin çabasıdır.“Tefsirü'l-Kurân”ekseninde hüviyet kazanan elinizdeki bu çalışma, özellikle kırâat-anlam-yorum bağlamıylakırâatlerin tefsire etkisi ve yorum çeşitliliğine olan katkısını inceleyerek Kur'ân'ın mana ve mesajının derinlemesine anlaşılmasınıgaye edinmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the great gifts of Almighty Allah to His servants is the Quran. The science of interpretation, which is at the forefront of the sciences that contribute greatly to understanding and grasping the message of the Quran, which is the other name of the divine address, has great importance. The science of interpretation is the other name of the science that examines the meaning, interpretation and context of revelation with deep and subtle nuances. Accordingly, for everyone who wants to understand the message that Allah's address wants to give, studies in the field of interpretation are a kind of key to understanding the Quran correctly, comprehending it and carrying it into life. The Quran is not just a text, it is a guide for everyone who seeks guidance. Those who want to be aware of its deep meanings should take into consideration its historical context, language, and authentic sources. At this point, the science of interpretation accelerates this process, facilitates the adventure, and allows readers to understand it in the best way. Interest and involvement in the sciences of the Quran is an important step for the intellectual and spiritual development of individuals. In our study, issues such as how Abu'l-Lays al-Samarqandî approached the recitations in his commentary titled Bahrû'l-Ulûm and how he handled them were examined. It was attempted to clarify issues such as the criteria our commentator took as basis and paid attention to when analyzing the recitations, the meaning of the recitations, the way they were handled in terms of the science of interpretation, and their evaluation on the basis of this science, and to provide explanations for the different interpretations of different recitations. Especially when the connection between recitation-meaning-interpretation and its contribution to understanding the meaning and message of the Quran are taken into consideration, Bahrû'l-Ulûm has become an even more important work.