Uzaktan çalışma, insan enerjisi, yabancılaşma ve iş tatmini arasındaki ilişkilerin belirlenmesine yönelik bir çalışma
A study to determine the relationships between remote working, humanenergy, alienation and job satisfaction
- Tez No: 950309
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son beş yıl içinde yaşanan hızlı değişimler iş yaşamında önemli değişimleri beraberinde getirmiş ve“Uzaktan Çalışma”kurumların uygulamaya almak zorunda kaldığı önemli bir kavram haline gelmiştir. Sadece uzaktan çalışma modelleri dahi küresel çapta milyonlarca insanın hayatını kurtarmıştır. Bu çalışmanın amacı, uzaktan çalışma uygulamalarının akademisyenlerin insan enerjisi, yabancılaşma ve iş tatmini değerleri üzerindeki etkisini ve adı geçen unsurların birbirleri ile ilişkilerini ortaya koymaktır. Adı geçen unsurlar, Dean'ın Yabancılaşma Ölçeği, Atwater'ın İnsan Enerjisi ölçeği ve Minnesota İş Tatmini ölçeği kullanılarak ölçülmüştür. Çalışmanın evrenini Türkiye'de ki 78'i özel 130'u devlet olmak üzere 208 üniversitede görev alan 556 akademisyen oluşturmaktadır. Anket çalışması ile elde edilen veriler gerekli uygunluk testlerine, geçerlilik ve güvenilirlik analizleri tabi tutulmuş ve sonrasında betimleyici analizler SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan bu çalışmada, uzaktan ya da evden çalışma şekline göre insan enerjisi düzeyinin ortalamalar açısından farklılık gösterdiği bulunmuştur. Enerji seviyesinin en yüksek olduğu gruplar sırasıyla tam zamanlı geleneksel çalışma modeli ve ardından uzaktan çalışma modeli olarak belirlenmiştir. En düşük enerji seviyesinin ise, çalışma süresinin yarısının geleneksel, yarısının ise uzaktan çalışma modeliyle geçirildiği grupta olduğu gözlemlenmiştir. İnsan enerjisi ile iş tatmini arasında da anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki söz konusudur. İş tatminindeki artışın insan enerjisi düzeyinde bir artışa sebebiyet verdiği gözlemlenmektedir. Verim azaltıcı unsurlardan olan yabancılaşma kavramında ise iş tatmini ile yabancılaşma arasında negatif yönlü bir ilişki tespit edilmiştir. Yabancılaşmadaki artış iş tatmininde azalmaya yol açtığı gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the past five years, rapid changes have significantly transformed work life, making“remote work”a necessary practice for many institutions. Remote work models alone have helped save millions of lives worldwide. The aim of this study is to examine the effects of remote work practices on academics' human energy, alienation, and job satisfaction, as well as to explore the relationships among these variables. These factors were measured using Dean's Alienation Scale, Atwater's Human Energy Scale, and the Minnesota Job Satisfaction Scale. The study sample consists of 556 academics from 208 universities, including 78 private and 130 public institutions. Data were collected through a survey and analyzed using appropriate validity and reliability tests. Descriptive analyses were conducted using SPSS software. The results show that average levels of human energy differ depending on the work model. The highest energy levels were found in those working full-time in traditional settings, followed by those working fully remotely. The lowest energy levels were observed in hybrid workers. A significant positive relationship was found between human energy and job satisfaction, indicating that higher job satisfaction is associated with higher energy levels. In the concept of alienation, which is one of the productivity-reducing factors, a negative relationship was found between job satisfaction and alienation. As alienation increases, job satisfaction tends to decrease.