Güçlendirme yaklaşımı perspektifinde şehit eşlerinin yas deneyimlerinin incelenmesi
Examining the mourning experiences of martyrs' wives in the context of the empowerment approach
  1. Tez No: 950310
  2. Yazar: FATMA AYŞE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, eşi terörle mücadele veya terör eylemleri sonucunda şehit olan kadınların güçlendirme yaklaşımı perspektifinde yas süreci deneyimlerini keşfetmektir. Çalışma, yas deneyimlerindeki duygusal, sosyal ve kimliksel değişimlere odaklanarak içsel güç kaynaklarını harekete geçirme stratejilerini anlamayı hedeflemektedir. Şehit eşlerinin güçlendirme yaklaşımı bağlamında yas deneyimleri değerlendirilerek, yaşadıkları zorluklara ışık tutmak ve onların içselleştirdikleri güçle yas sürecini anlamlandırmalarını desteklemek amaçlamıştır. Araştırmanın katılımcıları, Ankara İlinde yaşayan ve eşleri terörle mücadele veya terör eylemleri sonucunda şehit olan kadınlardan oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde, katılımcıların sosyo-demografik bilgilerini toplanmış olup, derinlemesine görüşmeler için yarı yapılandırılmış bir görüşme formu uygulanmıştır. Görüşmeler yüz yüze gerçekleştirilmiş olup, katılımcıların deneyimlerini ayrıntılı bir şekilde paylaşmaları sağlanmıştır. Veri toplama süreci 15.11.2023 ve 15.05.2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma, kartopu örnekleme yöntemiyle seçilen 17 şehit eşi ile nitel görüşme formatı içerisinde derinlemesine görüşmeler yapılarak gerçekleşmiş olup, araştırmada fenomenolojik desen tercih edilmiştir. Katılımcılardan çalışmaya katılmaları için bilgilendirilmiş onam alınmıştır. Göz önünde olmak istememe, güvenlik vb. gibi nedenlerle istemeyen katılımcılardan ses kaydı alınmamıştır. Buna ek olarak görüşmeler boyunca notlar alınmış olup tüm katılımcılardan alınan notların toplamı 75 sayfadır. Verilerin analizi MAXQDA 24 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Verilerin analizi sonucunda 3 tema ortaya çıkmıştır. Yapılan analiz neticesinde;“Şehadet Haberinin Alınması ve İlk Tepkiler”,“Yas Sürecinin Deneyimlenmesi”ve“Başa Çıkma Stratejileri ve Güçlenme Yöntemleri”başlıklarında üç ana tema oluşturulmuştur. Bu çerçevede şehit eşlerinin başetme ve güçlenme stratejileri ile ilgili anlamlı sonuçlar bulunmuştur. Çocuk varlığı, sosyal destek mekanizması, manevi inançlar, şehitlik inancının teselli rolünün yas sürecine etkileri olduğu gözlenmiştir. Çalışmanın en önemli sonucunun ise şehit eşlerinin kendilerine yardım ettikleri bu süreçte kendilerini yeniden keşfetmiş olmalarıdır. Olumsuz bir yaşam olayının neticesinde; kendini keşfetme sürecinin deneyimlenmesi ve şehit eşlerinin güçlerinin farkına varmış biçimde bu süreci yaşamaları bu çalışmanın en önemli sonucudur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to explore the mourning process experiences of women whose husbands were martyred as a result of the fight against terrorism or terrorist acts from the perspective of the empowerment approach. The study aims to understand the strategies for activating internal sources of power by focusing on the emotional, social and identity changes in mourning experiences. By evaluating the mourning experiences of the spouses of martyrs in the context of the empowerment approach, it is aimed to shed light on the difficulties they experience and to support them in making sense of the mourning process with the power they internalize. The participants of the study consist of women living in Ankara Province and whose husbands were martyred in the fight against terrorism or as a result of terrorist acts. During the data collection process, socio-demographic information of the participants was collected and a semi-structured interview form was applied for in-depth interviews. The interviews were conducted face-to-face, and the participants were allowed to share their experiences in detail. The data collection process was carried out between 15.11.2023 and 15.05.2024. The research was carried out by conducting in-depth interviews in a qualitative interview format with 17 spouses of martyrs selected by the snowball sampling method, and the phenomenological design was preferred in the research. Informed consent was obtained from the participants to participate in the study. No audio recording was taken from the participants who did not want to be in the spotlight, for security reasons, etc. In addition, notes were taken throughout the interviews and the total of the notes taken from all participants is 75 pages. The data was analyzed using the MAXQDA 24 package program. 3 themes emerged as a result of the data analysis. As a result of the analysis; Three main themes were created under the titles of“Receiving the News of Martyrdom and Initial Reactions”,“Experiencing the Mourning Process”and“Coping Strategies and Empowerment Methods”. In this context, significant results were found regarding the coping and empowerment strategies of the spouses of martyrs. It was observed that the presence of a child, social support mechanism, spiritual beliefs, and the consoling role of the belief in martyrdom had effects on the mourning process. The most important result of the study is that the spouses of martyrs rediscovered themselves in this process that they helped themselves. The most important result of this study is that as a result of a negative life event; the process of self-discovery was experienced and the spouses of martyrs experienced this process in a way that they realized their strength.