Yapay zekayla üretilen görsellerde grafik tasarım açısından etik ve intihal sorunları
Ethical and plagiarism issues in artificial intelligence-generated images in terms of graphic design
  1. Tez No: 950311
  2. Yazar: ISMİRİDA SHALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Teknolojinin sürekli olarak gelişmesi ve yapay zekanın yaratıcı alana dahil olmasıyla birlikte grafik tasarım alanında, özellikle etik ve intihal konularında yeni zorluklar ortaya çıkmaktadır. Yenilikçi yapay zeka araçlarının kullanımı, yalnızca yaratıcı olanakları genişletmekle kalmamakta, aynı zamanda görüntülerin tasarlanma ve geliştirilme süreçlerini optimize etmektedir. Yapay zeka araçları, daha önce erişilemeyen kaynaklara erişimi demokratikleştirerek sanatçıların ve tasarımcıların keşfedilmemiş estetik bölgeleri araştırmasına olanak tanımaktadır. Bununla birlikte, bu ilerleme, yazarlık, özgünlük ve fikri mülkiyet hakları bağlamında önemli kaygılar yaratmaktadır. Bu tezde, yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerden kaynaklanan etik zorluklar ve intihal sorunları, özellikle yaratıcı çalışmaların telif hakkı, mülkiyeti ve atfedilmesi açısından ele alınmaktadır. Çalışmada, farklı vaka incelemelerini içeren bir araştırma yaklaşımı kullanılmakta ve yapay zekanın hem etik ikilemlerde hem de hızla yayılan yanıltıcı görsellerin oluşumundaki etkisi gözlemlenmektedir. Elde edilen bulgular, bu endişelerin giderilmesi için daha net yasal rehberliklere ve etik çerçevelere olan ihtiyacın arttığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışma, teknolojik inovasyon ile fikri mülkiyetin korunması arasında bir denge kurulmasının gerekliliğine dikkat çekmekte ve görsellerdeki intihal ve yazarlık sorunlarına yönelik olası çözümler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
With the continuous development of technology and the inclusion of artificial intelligence in the creative sphere, new challenges arise in the field of graphic design, especially in terms of ethics and plagiarism. The use of innovative AI tools not only expands creative possibilities, but also optimizes the process of designing and developing images. AI tools democratize access to previously inaccessible resources, allowing artists and designers to explore uncharted aesthetic territory. However, this progress raises significant concerns in terms of authorship, originality and intellectual property rights. This thesis addresses ethical challenges and plagiarism issues arising from AI-generated images, especially in terms of copyright, ownership and the attribution of creative works. The study uses a research approach that includes different case studies and observes the impact of AI on both ethical dilemmas and the creation of rapidly spreading misleading images. The findings reveal the increasing need for clearer legal guidance and ethical frameworks to address these concerns. In addition, the study draws attention to the need to establish a balance between technological innovation and the protection of intellectual property and aims to offer possible solutions to plagiarism and authorship problems in images.