Hadislerde Şirk ve Müşrik Kavramı
The Concepts Of Shirk And Mushrik In Hadiths
  1. Tez No: 950313
  2. Yazar: AYNUR BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İslam'ı diğer inanç ve sistemlerden ayıran en temel vasıf, tevhid dini oluşudur. İslam'ın özü ve gayesi olan tevhid inancı ve ilkesi, ayet ve hadislerde vurgulanmaktadır. Tevhid 'in zıddı olan şirk, inancın önündeki en büyük engeldir. Peygamberlerin hepsi, şirki ortadan kaldırmak tevhidi hâkim kılmak için mücadele etmişlerdir. Bu tezde, İslam dininin temel inanç esaslarından biri olan tevhid anlayışı çerçevesinde ayetlerin yanı sıra, hadislerde geçen şirk ve müşrik kavramları incelenmiştir. Şirk, Allah'a ortak koşmak anlamına gelirken, müşrik bu fiili işleyen kişiyi ifade etmektedir. Bu çalışma kapsam olarak Kütüb-ü Tis'a 'da şirk ve müşrik konusundaki rivayetleri ve bu rivayetlerin değerlendirilmesini içermektedir. Çalışma, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. İlk bölümde; şirkin mahiyeti, türleri ve şirkle ilişkili kavramlar, İkinci bölümde, hadislerde şirk kavramı her yönüyle açıklanarak incelenmiştir. Yine bu bölümde Hz. Peygamber'in (s.a.s) şirkle mücadelesi, Kur'an ve hadislerde şirk kavramının karşılaştırılması konuları da bulunmaktadır. Üçüncü bölümde, hadislerde müşrik kavramı, müşriklerle olan ilişkiler, Hz. Peygamber'in bu kişilere yönelik tutumu, şirke götürebilecek bazı unsurlar ve şirkten korunmak için yapılması gerekenler, Hz. Peygamber'in şirkten sakındırmak için yaptığı uyarılar hadisler ışığında analiz edilmiştir. Sonuç olarak, şirkin tevhid inancı karşısında en büyük engel olduğu, tevhid inancına aykırı her türlü inanç ve fiilin şirk kapsamına dahil edildiği, şirkin sadece inançla sınırlı kalmayıp ahlaki ve sosyal hayata da etki ettiği ifade edilmiştir. Şirk ve müşrik kavramlarının doğru anlaşılması ve uygulanması, bireysel ve toplumsal açıdan sahih bir inanç yapısının inşa edilmesinde büyük önem göstermektedir. Bu kavramlar üzerinden bireyin Allah ile olan ilişkisi, ibadet anlayışı ve toplumsal sorumlulukları şekillenmektedir. Bu bağlamda günümüz Müslümanlarının da şirke düşme tehlikesi olabilecek söz ve uygulamalardan uzak olmasının dini bilinç açısından büyük önem arz ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most defining characteristics of Islam is its monotheistic nature, known as tawhid. The principle of tawhid is emphasized throughout the Qur'an and the Hadiths, while its opposite, shirk (associating partners with Allah), is condemned as a major theological deviation. Prophets were sent to eliminate shirk and establish tawhid. This study examines the concepts of shirk and mushrik (one who commits shirk) within the Hadith tradition, focusing particularly on narrations found in the Kutub al-Tis'ah. These concepts are crucial for understanding both personal faith and broader religious consciousness in Islam. The thesis consists of three chapters. The first chapter discusses the nature and types of shirk, along with related theological terms. The second chapter explores how shirk is addressed in the Hadiths, the Prophet Muhammad's (pbuh) efforts against it, and a comparison with Qur'anic discourse. The third chapter analyses the term mushrik, the Prophet's attitude toward polytheists, potential causes of shirk, and prophetic warnings meant to prevent it. The study concludes that shirk is the greatest obstacle to tawhid, affecting not only belief but also moral and social life. A correct understanding of shirk and mushrik is essential for building a sound Islamic worldview. Awareness of actions or expressions that may lead to shirk remains vital for contemporary Muslims.