Sosyal medya bağımlılığı ile aile huzuru arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social media addiction and family peace
  1. Tez No: 950314
  2. Yazar: HAFİZE ELİF COŞKUNSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Sosyal Hizmet, Family Planning, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte sosyal medya bağımlılığı, günümüzde önemli bir sorun haline gelmiştir. Sosyal medyada geçirilen zaman arttıkça bireylerin aileleriyle kurduğu ilişkinin kalitesi azalmaktadır. Diğer yandan, huzursuz bir aile ortamında büyüyen bireyler, olumsuz duygu ve düşüncelerini bastırmak adına sosyal medya uygulamalarını bir kaçış yolu olarak görebilmektedir. Bu durum, bireylerin ailelerinden uzaklaşarak duygusal desteği sosyal medyada aramalarına ve giderek sosyal medyaya daha bağımlı hale gelmelerine yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya bağımlılığı ile aile huzuru arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeline dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Örneklem Konya'da yaşayan 18-60 yaş arası 516 gönüllü katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Katılımcılara“Sosyo-demografik Bilgi Formu”,“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”ve“Aile Huzur Ölçeği”uygulanmış; elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, sosyal medya bağımlılığı ile aile huzuru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların sosyal medya bağımlılığı düzeyleri ile derin yıpranma (r=-0,397) ve aile huzuru (r=-0,365) düzeyleri arasında orta; genel hoşnutluk (r=-0,289) düzeyleri arasında zayıf derecede negatif doğrusal ilişki vardır. Katılımcıların sosyal medya bağımlılığı düzeyleri arttıkça derin yıpranma düzeyleri artmakta; genel hoşnutluk ve aile huzuru düzeyleri ise azalmaktadır. Araştırmamızda elde edilen bulgular, yaş, cinsiyet, medeni hal, meslek, gelir düzeyi vb. sosyo-demografik değişkenlerin de sosyal medya bağımlılığı ve aile huzuru üzerindeki etkilerini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, social media addiction has become a significant problem. As the time spent on social media increases, the quality of the relationship between individuals and their families decreases. On the other hand, individuals who grow up in an uneasy family environment may see social media applications as an escape route in order to suppress their negative feelings and thoughts. This situation leads individuals to distance themselves from their families and seek emotional support on social media, becoming increasingly addicted to social media. The purpose of this study is to examine the relationship between social media addiction and family peace. The study was conducted based on the relational screening model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study was selected using the convenience sampling method. The sample consisted of 516 volunteer participants between the ages of 18-60 living in Konya. Data were collected through an online survey. The“Socio-demographic Information Form”,“Social Media Addiction Scale”and“Family Peace Scale”were applied to the participants; the obtained data were analyzed with the SPSS program. According to the findings obtained in the study, it was determined that there is a statistically significant relationship between social media addiction and family peace. There is a moderate negative linear relationship between the participants' social media addiction levels and deep wear (r=-0.397) and family peace (r=-0.365) levels; and a weak negative linear relationship between the general satisfaction (r=-0.289) levels. As the participants' social media addiction levels increase, deep wear levels increase; general satisfaction and family peace levels decrease. The findings obtained in our study emphasize the effects of socio-demographic variables such as age, gender, marital status, occupation, income level, etc. on digital addiction and family peace.