Çatma ve diğer deniz kazalarından ileri gelen zararlar ve sigorta teminatı
Damages arising from collision and other maritime casualties and insurance cover
- Tez No: 950366
- Danışmanlar: DOÇ. FEVZİ TOPSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deniz Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yüksek lisans tez çalışması; gemilerin birbirleriyle çarpışması sonucu meydana gelen“çatma”ile, hukuken gemi sayılmayan diğer cisimlere çarpma durumlarını kapsayan deniz kazası terimlerini açıklığa kavuşturmayı, bu tip olaylar sonucunda ortaya çıkan zarar türlerini belirlemeyi ve çatma ya da diğer deniz kazaları sonrasında doğan zararlar karşısında gemi sigortalarının rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Uluslararası denizcilik sektöründe farklı sebeplerle meydana gelen çatma ve diğer deniz kazaları gemi donatanlarına hukuki açıdan sorumluluk yüklemekte ve kendilerini hukuki perspektifte oldukça zor durumlara sokabilmektedir. Çalışma,“çatma”ve“deniz kazası”sonucunda donatanların sorumluluklarının derinine incelenmesine yönelik olmayıp, esasen bu çalışmadaki ana hedef, çatma ve diğer deniz kazalarından doğan her bir hasar ve zarar kalemini ele almak ve pek tabii deniz kazası ve çatma denildiğinde aktif şekilde rol alan sigorta konusunun incelenmesine ve bu doğrultuda da deniz hukuku ile ilgilenen kesimleri bu konularda aydınlatmaya yöneliktir. Genel olarak çalışma, öncelikle çatma kavramının doğuşu ve günümüze kadarki süreç içerisinde yaşadığı evrim de dahil olmak üzere çatma ve diğer deniz kazası terimlerinin hukuki nitelikte tanımlanması ile başlamıştır. Ardından çatma ve diğer deniz kazalarının vuku bulması sonucunda doğması muhtemel hasar ve zıya halleri üzerinde durulmuştur. Son olarak ise, uygulamada hemen hemen bütün gemi ve yüklerin sigortalı olmalarından ve çatma ve diğer deniz kazalarından ileri gelen zararlarda donatanların yanında sigorta şirketlerinin de süreçte aktif bir rol alacak olmalarından dolayı, bu gibi olumsuz hadiselerin yaşanması halinde sigortacının bu süreçteki adımları ve teminatları üzerinde durulmuştur. Çalışma gerek ulusal gerekse de uluslararası alanda faaliyet sağlayan gemilerin, belki çok düşük bir ihtimal bile olsa, zaman zaman çeşitli nedenlerle çatışma ve deniz kazası riski ile karşılaşmaları sonucunda doğacak zararların çok büyük olması hallerinde sigortalanmalarının ne denli önemli olduğunun altını çizmektedir. Bu bağlamda, eldeki çalışma ile çatma ve diğer deniz kazalarından ileri gelebilecek olan zarar kalemleriyle beraber gemilere yapılabilecek farklı türdeki sigorta ve sağlanacak teminat tiplerinin doğacak zararlar üzerindeki fonksiyonlarını derinlemesine incelemek denizcilik sektörü için yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to clarify the maritime accident terms related to“collision,”which occurs when ships collide with each other, as well as casualties involving vessels striking objects that are not legally considered ships. It further seeks to identify the types of damages arising from such incidents and to examine the role of marine insurance in addressing the consequences of collisions and other maritime accidents. Collisions and maritime casualties that occur for specific reasons in the international maritime sector may impose legal liability on shipowners, placing them in a difficult legal position. The study is not directed towards detailed evaluation of liability of the shipowners in the result of collision and other maritime casualties, but the main aim in our study is to discuss each damage and loss arising from collision and other maritime casualties and of course, to analyze the subject of insurance that takes a role actively when maritime casualty and collision are meant. In general, the study begins with the legal definitions of the terms“collision”and“maritime casualty”, including the origin of the concept of collision and its evolution to the present day. Following this, types of damage and loss that are possible to arise because of the occurrence of a collision and other maritime casualties have been emphasized. Afterwards, due to almost all vessels and cargos being insured in practice, and insurers also playing an active role alongside shipowners in the period when damages occur arising from collision and other maritime casualties, steps and coverage of the insurer in case the incidents stated above occur have been focused on. This study highlights the importance of vessels operating in either national or international areas, to be insured in the event that the damages are substantial in the case of a collision or other maritime casualties, for various reasons, even if the possibility is low. In this context, with the study at hand, analyzing the functions of different types of insurance and cover to be provided for vessels, as well as the damages that may occur, including the loss of items that may arise from collision and other maritime casualties, will be beneficial for the maritime sector.