İslam dinine giren almanların din değiştirmesine etki eden psiko-sosyal faktörler
Psycho-social factors affecting the conversion of germans to Islam
- Tez No: 950373
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜRSES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışma, Alman kökenli olup Almanya'da yaşayan ve din değiştirmiş bireylerin din değiştirme süreçlerinde etkili olan psikolojik ve sosyal faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada genel olarak din değiştirmenin altında yatan psikolojik ve sosyal unsurlar ele alınmış, özelde ise Almanya'nın farklı bölge ve şehirlerinde yaşayanların, din değiştirme öncesi yaşamları, din değiştirme süreçleri ve sonrası deneyimleri psikolojik ve sosyal boyutlarıyla değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında veriler, Almanya'nın çeşitli şehirlerinde yaşayan 26 Alman asıllı mühtedilerle yapılan derinlemesine mülakatlar yoluyla toplanmıştır. Görüşmeler esnasında ses kaydı yapılmış, bu ses kayıtlarının çözümü yapılarak yazıya aktarılmıştır, ardından elde edilen veriler yorumlanıp analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre bireylerin din değiştirme süreçlerinde çeşitli psiko-sosyal faktörlerin etkili olduğu görülmüştür. Görüşülen kişilerin din değiştirme kararlarının başında, özellikle Hristiyanlık inancındaki teslis inancının anlaşılamaz olduğu, buna karşılık İslam'daki tevhit inancının açık ve net oluşu, ibadetlerin aracısız Allah'a yapılması, Kur'an'ın İncillere göre tahrif olmadan günümüze kadar gelişi, İslam'ın yardımseverliği teşvik etmesi vb. etkenlerin önemli bir rol oynadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the psychological and social factors influencing the conversion processes of individuals of German origin living in Germany. This study discusses the psychological and social factors underlying conversion in general, with particular emphasis on the pre-conversion lives, conversion processes, and post-conversion experiences of those living in different regions and cities of Germany are evaluated in terms of psychological and social dimensions. As part of the research, data were collected through in-depth interviews with 26 German converts living in different cities across Germany. Audio recordings were made during the interviews and later transcribed. The data obtained were then analyzed and interpreted. The results of the analysis indicate that various psycho-social factors played a significant role in the conversion processes of individuals. Regarding the reasons behind the interviewees' conversion decisions, it was found that the incomprehensibility of the Christian doctrine of the Trinity, compared to the clear and explicit belief in monotheism in Islam, was a decisive factor. Additionally, the direct worship of God without intermediaries, the belief that the Qur'an has been preserved without distortion, unlike the Gospels, and Islam's emphasis on benevolence, among other factors, played an important role.