Wavelet transformasyonları ile görüntü sıkıştırma
Imaging compression by using wavelet transforms
- Tez No: 95042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Digital görüntü işleme, genelde digital görüntü bilgileri içeren büyük dosyaların önemli değerleri üzerinde çalışır. Bu değerler, sık sık farklı kullanıcılar ve sistemler içinde saklanmalı veya revize edilmelidir. Bunun için, digital görüntü verilerinin uygun şartlarda transferi ve saklanması için kullanılması gerekli olan metodlar vardır. Son yıllarda özellikle görüntü sıkıştırma problemleri, ayrıt saptama ve yapı analizi ile ilgili yeni dönüşüm teknikleri konusunda önemli tezler ortaya atılmıştır. Bu teknikler çoklu analiz, zaman-frekans analizi, piramit algoritması ve dalgacık dönüşümü başlıkları altında toplanabilir. Biz bu çalışmada dalgacık dönüşümü üzerinde çalışacağız. Görüntü sıkıştırma alanında kullanılan önemli metodlardan biri Fourier dönüşümüdür. Bu doğrultuda dalgacık dönüşümü incelenebilir. Dalgacık dönüşümü bileşenleri, algoritma ve uygulamaları tez içinde gösterilmektedir. Uygulama aşamasında yapılan işlemler; (1) Orjinal görüntünün (BMP file ) gösterilmesi, (2) görüntünün yoğunluğuna göre 2 veya 4 iterasyon ile ileri dönüşüm yapılması, (3) İleri dönüşüm uygulanmış görüntünün, yoğunluğuna göre %25'i, %6,25'i veya %3.82'si kullanılarak sıkıştırma oranının belirlenmesi, (4) görüntünün ters dönüşüm ile tekrar oluşturulması. Uygulama çalışmaları sonucunda, görüntüler arasındaki fark değişmektedir. Sıkıştırmanın ne derece başarılı olduğu görüntü kalitesi ile irdelenebilir. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Digital image processing generally creates significant numbers of large files containing digital image data Very often, these must be archived or exchanged among different users and systems. This calls for efficient methods for the storage and transfer of digital image data files. Considerable interest has arisen in recent years regarding new transform techniques that specifically adress the problems of image compression, edge and feature detection, and texture analysis. These techniques come under the headings of multiressolution analysis, time-frequency analysis, pyramid algorithms, and wavelet transforms. In this study, we will work at The Wavelet Transforms. The significant one of these methods is Fourier Transform. Resemble to Fourier Transforms, we can study with Wavelet Transforms. Wavelet Transforms components, algorithms and practices is shown in this study. The steps of practice study ; (1) original image (BMP file) (2) according to pixels density, forward transform by two or four iterations (3) to be determinated with compression ratio, %25, %6,25 or %3,82 (4) invers transform(backward) or reconstruction Finally, the difference ratio between originally and reconstructed image is changable. It is generally able to seem with vision quality. XIII